Niejednokrotnie psy ze schroniska obarczone są historią przejść i doświadczeń. Oznacza to pewne trudności z nawiązywaniem nowych relacji i wychowywaniem. Musisz delikatnie przełamywać barierę nieufności, niepewności i strachu. Wymaga to dużej dozy cierpliwości i wyrozumiałości. Z drugiej strony, pies ze schroniska potrafi być niezwykle wdzięczny i kochający. Swoim wyglądem i lojalnością w żadnym stopniu nie odbiega od psów rasowych.
Jak adoptować psa?
Psy ze schroniska tylko czekają na poświęcenie im uwagi. Zdecydowałeś się na ten krok i chcesz przygarnąć nowego domownika w postaci psa? Musisz się do tego odpowiednio przygotować. Jak adoptować psa? Najpierw znajdź najbliższe schronisko. Jeśli w twoim mieście jest ich kilka, najlepiej odwiedzić je wszystkie. Warto zobaczyć psy na żywo.
Jeśli któryś wpadnie ci w oko, zapytaj o niego wolontariusza. Poświęć nieco czasu na zapoznanie się z psem, zanim przyprowadzisz go do domu. Możliwe, że podobają ci się wszystkie psy ze schroniska – ale pamiętaj, aby nie podejmować pochopnych decyzji. Jeśli nie możesz zdecydować się pomiędzy kilkoma zwierzętami, zapoznaj się z nimi bliżej. Podejmij przemyślaną decyzję – uwzględnij nie tylko wygląd, lecz także charakter, ewentualne traumy i więź.
Wybrałeś swojego wymarzonego pieska? Pora wypełnić formularz przedadopcyjny. Gdy pracownik schroniska go przeanalizuje, skontaktuje się z tobą. Następnie umów się na spacer przedadopcyjny. Da ci to czas na lepsze zapoznanie się z psem i ewentualną ostateczną zmianę zdania. Na koniec musisz podpisać umowę adopcyjną i zabrać zwierzę do domu.
Adopcja psa ze schroniska – porady
Decyzja odnośnie adopcji musi być dokładnie przemyślana. Pamiętaj, że dla psa musisz mieć miejsce, cierpliwość, czas i pieniądze, a także pewną dawkę wiedzy. Jest to duża zmiana nie tylko dla ciebie, ale też dla zwierzaka. Psy ze schroniska mogą być na początku zdezorientowane, nieufne, a także nieprzyzwyczajone do samochodów i transportu miejskiego.
Psy adoptowane ze schroniska po przyjeździe do domu potrzebują czasu na zapoznanie się z terenem i mieszkańcami. Pokaż zwierzakowi wcześniej przygotowane dla niego miejsce i miskę z wodą. Nie próbuj od razu głaskać psa i go dotykać, daj mu czas na swobodną eksplorację nowego otoczenia. Również nowe osoby nie powinny pojawiać się naraz ani nagle.
Szczeniak ze schroniska może być mniej problematyczny niż dorosły pies. Wynika to z faktu, że młode psy nie są obarczone tak problematyczną przeszłością. Będą więc bardziej ufne i prawdopodobnie łatwiej dostosują się do nowego otoczenia.
Niezależnie od wieku adoptowanego psa, warto zadbać o jego odpowiednią dietę. Jest to najważniejszy czynnik decydujący o jego zdrowiu i samopoczuciu. Dowiedz się, czym karmiony był twój pies ze schroniska i stopniowo przestaw go na docelową dietę. Zapobiegniesz w ten sposób problemom zdrowotnym i nadmiernemu stresowi.
Wychowanie psa ze schroniska
Nowy członek twojej rodziny już rozgościł się w twoim domu? Czas na tresurę! Wychowanie psa ze schroniska to obszerny temat, a trenowanie każdego psa wiąże się z pewnymi trudnościami. Dziś przedstawimy ci tylko ogólne informacje. Oto podstawowe kwestie, o których musisz pamiętać:
- budowanie więzi ze swoim psem – za to musisz zabrać się w pierwszej kolejności. Psy ze schroniska mogą być na początku nieco zdziczałe, jeśli nie miały przez dłuższy czas bliższego kontaktu z człowiekiem. Musisz spędzać ze zwierzakiem jak najwięcej czasu, a jednocześnie zapewnić mu prywatność i poczucie bezpieczeństwa;
- przezwyciężenie lęków – w pewnym sensie ten aspekt łączy się z poprzednim. Jeśli twój pies w przeszłości został skrzywdzony, nie będzie mu łatwo zaufać człowiekowi. Unikaj karania, krzyku, gwałtownych ruchów i jakiegokolwiek naruszania granic psiaka. Jasno wyznacz zasady, ale zawsze postępuj delikatnie, spokojnie i łagodnie;
- socjalizacja – na spacerach zawsze trzymaj psa na smyczy. Psy ze schroniska często wykazują niechęć nie tylko do ludzi, lecz także do innych psów. Praca nad tym jest bardzo czasochłonna i trudna. Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkowicie unikać kontaktu z innymi psami. Najpierw najlepiej jednak utrzymywać od nich spory dystans;
- rutyna dnia – postaraj się, aby pies wychodził na spacery i jadł mniej więcej o stałych porach. To pozwoli mu poczuć się bezpiecznie.
Psy adoptowane ze schroniska – co warto wiedzieć?
Musisz pamiętać, że psy adoptowane ze schroniska często potrzebują nieco czasu, aby dostosować się do nowych realiów. Pracownicy i wolontariusze zwykle nie mają możliwości zajmować się każdym psiakiem z osobna. W efekcie, rozwój i reakcje na bodźce mogą być u tych zwierząt zaburzone. Większość psów dobrze znosi przenosimy do nowego domu, w którym warunki są dużo lepsze niż w schronisku. W zależności od psychiki i przeszłych doświadczeń, może to jednak wyglądać różnie.
Specjaliści wyróżniają trzy typy psów ze schroniska, jeśli chodzi o zachowanie w nowym domu:
- chętny – chce zwrócić na siebie uwagę, szybko się uczy i stara się przypodobać. Z odrobiną nieuwagi może jednak stać się dominujący;
- obojętny – prawdopodobnie z trudną przeszłością, jest spokojny i cichy. W odpowiednim domu będzie stawał się coraz bardziej ufny, stabilniejszy psychicznie i odważny;
- wystraszony – chowa się i ucieka lub zachowuje się agresywnie. Jest to najtrudniejszy typ do oswojenia. Nawet z dobrym właścicielem może na stałe zachować pewne lęki i nawyki.
Mimo pewnych trudności wychowawczych warto adoptować psy ze schroniska. Kochający właściciel potrafi przywrócić wiarę w dobroć ludzi w oczach zwierzaka. Jeśli podejmiesz się tego wyzwania, zyskasz lojalnego przyjaciela. Pies ze schroniska jest tak samo wartościowym kompanem jak rasowy zwierzak. Z odrobiną cierpliwości wyszkolisz go na swojego wymarzonego psa.