Molosy to psy silne i dużych rozmiarów. Mimo wszystko są chętnie wybierane jako rodzinni towarzysze. Wynika to między innymi z cech ich charakteru. Wiele z nich to zwierzęta użytkowe – sprawdzają się jako psy pasterskie lub stróżujące.

Molosowate to grupa, w której znajduje się kilkadziesiąt ras, które różnią się pod względem charakterystyki i wyglądu, ale jednocześnie mają wiele cech wspólnych. Dowiedz się, czemu są takie wyjątkowe oraz dlaczego są chętnie sprowadzane do gospodarstw domowych.

Molosowate – historia

Historia molosów sięga starożytności. Historycy sugerują, że przybyły one do Europy z Azji (możliwe, że z Asyrii lub Tybetu). Odpowiedzialni mieli być za to starożytni Rzymianie. Nazwa pochodzi od łac. molossus, czyli „pochodzący z krainy Molossów” (silnego i bogatego plemienia z Epiru).

Rasy, różnego typu, miały szybko rozprzestrzenić się po kontynencie. Wszystko dlatego, że sprawdzały się jako psy bojowe, myśliwskie i stróżujące. Były duże i wytrzymałe, o ciężkiej budowie, a także bardzo silne.

Molosowate – historia

Arystoteles napisał nawet, że molosy w biegu nie różnią się od innych psów, ale wyróżnia je odwaga – podczas walk i odpierania ataku dzikich zwierząt. Oczywiście na przestrzeni kolejnych wieków ich znaczenie oraz wykorzystanie zmieniało się, idąc w stronę dużo bardziej pacyfistyczną i prozwierzęcą.

Molosy – cechy charakteru

Molosy, choć często mocno zbudowane, należą do psów spokojnych i statecznych. Przywiązują się do człowieka i dają się łatwo ułożyć. Oczywiście, jeśli chce się mieć posłusznego psa, trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu na szkolenia.

Psy z tej grupy są pojętne i inteligentne, ale potrafią również być indywidualistami. Z uwagi na swoją siłę oraz wytrwałość molosowate sprawdzają się na przykład przy takich zadaniach jak pilnowanie i obrona stad zwierząt hodowlanych. Niektóre odnalazły się również w służbie wojskowej.

Molosy – cechy charakteru

Warto pamiętać, że molosowate potrafią być nieufne wobec obcych, stając w obronie swoich właścicieli. Nie mają jednak skłonności do dominacji, jeśli są odpowiednio ułożone.

Molosy a dzieci

Stosunki z dziećmi z założenia są dobre, ale w tym wypadku – jak i innych psów – należy zachować zdrowy rozsądek, wyznaczając stanowczo akceptowany krąg zachowań – zarówno ze strony psa, jak i dziecka. Każde zwierzę postawione w ekstremalnej sytuacji może być agresywne.

Wygląd molosów

Jak już zostało wspomniane, o molosowatych mówi się jako o psach silnych i mocnych, ale oczywiście – gdy obejmują one tak dużo ras – nie można wskazać cech, które byłyby wspólne dla wszystkich. Na pewno można je określić mianem krępych, dobrze zbudowanych, ale jednocześnie atletycznie wyglądających.

Małe molosowate

Nieco inaczej ma się sytuacja z czworonogami z sekcji małych psów molosowatych – mopsy czy boston teriery są znacznie mniejsze, choć budowę ciała mają zbliżoną do większych ras. Na pewno jednak nie dysponują tak dużą siłą, ale to wynika również z ich wielkości.

Wygląd molosów

Zwykle psy z grupy molosów mają krótką, gładką sierść z niewielkim podszerstkiem. Kolory natomiast są bardzo zróżnicowane nawet w ramach jednej rasy, nie wspominając o całej grupie. Odpowiednio odżywiane nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zdarzają się jednak też psy innego typu, z długim włosem, mniej wydatnymi faflami i mniejszą liczbą zmarszczek.

Wykorzystanie molosów

Wykorzystanie molosów

Początkowo molosowate wykorzystywane były w bitwach, a także do walk psów. Z czasem wyselekcjonowano rasy nieco mniejsze i łagodniejsze, które sprawdzały się na przykład podczas pilnowania zwierząt hodowlanych. Wykorzystuje się je również w ratownictwie górskim (chociażby bernardyny) oraz wodnym. 

Mają szerokie zastosowanie, ale w ostatnim czasie najbardziej chętnie wybierane są jako psy rodzinne, ponieważ – odpowiednio ułożone – również świetnie sprawdzają się w takiej roli. Warto jednak zapewnić im dużo aktywności, a także rozwijających zajęć. Wszystkie molosowate lubią ruch i wyzwania.

Grupa FCI – zobacz, które rasy zaliczają się do molosowatych

Grupa FCI – zobacz, które rasy zaliczają się do molosowatych

II grupa FCI obejmuje między innymi molosowate. Należą one do sekcji 2. Lista ras jest długa, a zaliczają się do niej:

Małe psy molosowate

Małe psy molosowate

W IX grupie FCI występuje również taka kategoria jak „Małe psy molosowate”. Choć nie obejmuje ona wielu ras, bo zaledwie trzy, przy czym wszystkie należą do niezwykle popularnych. Są to:

Co prawda mają one właściwości użytkowe, jednak obecnie kojarzone są przede wszystkim ze zwierzętami domowymi i rodzinnymi.

Molosy – zdjęcia psów

Molosowate są niezwykle silne, ale również oddane i wierne. Dbają o bezpieczeństwo i znane są z tego, że są w swoich staraniach niestrudzone. Sprawdzają się jako obrońcy. Potrafią się podzielić swoją zdobyczą, ale niekiedy mogą być zbyt zaborcze. Wszystko zależy od charakteru konkretnej rasy, ale również ułożenia.

Na pewno trzeba poświęcić czas na szkolenie molosów – podobnie jak wszystkich innych psów. W tym wypadku to szczególnie ważne, ponieważ warto móc panować nad tak silnym czworonogiem. Wszyscy w jego otoczeniu powinni czuć się bezpiecznie.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.