Każdy świadomy opiekun zdaje sobie sprawę z tego, że każdy pies – nawet najmniejszy i z wyglądu najbardziej potulny – wykazuje czasami zachowania agresywne. Wynika to z naturalnego instynktu obrony przed niebezpieczeństwem. Skąd więc rozgraniczenie na groźne rasy psów? Wynika to z faktu, że niektóre osobniki poprzez swoje cechy fizyczne w określonych sytuacjach mogą być niebezpieczne dla siebie i innych. Wymagają więc specjalnego traktowania i intensywniejszego szkolenia.
Psy rasy agresywnej – czy takie określenie ma sens?
Behawioryści, hodowcy i opiekunowie psów są zgodni co do jednego – każdy pies niewłaściwie wychowywany może stać się agresywny i groźny dla otoczenia. Skąd więc wszystkie rozporządzenia dotyczące najbardziej agresywnych ras? Wszystko zależy od potencjału, jaki zapewniają zwierzakowi jego geny.
Rasy uznawane za najgroźniejsze to zazwyczaj psy duże i bardzo silnie zbudowane. W połączeniu z mocnym i silnym charakterem, uporem i instynktem, który każe im bronić swojego pana i terytorium, w nieodpowiednich rękach może to stanowić mieszankę wybuchową. Właśnie dlatego w wielu krajach, w tym także w Polsce, istnieją ograniczenia prawne co do tego kto może być uznawany za opiekuna takiego zwierzęcia.
Niebezpieczne rasy psów – odpowiedni właściciel
Groźne psy, a w każdym razie rasy, które są za takie uznawane zdecydowanie nie nadają się dla niedoświadczonych właścicieli. Zwierzęta te wymagają cierpliwości i konsekwencji a także dużej stabilności emocjonalnej opiekuna.
Wśród niektórych osób wciąż panuje przekonanie, że jedynym sposobem na zapanowanie nad psem rasy uznawanej za groźną jest zdominowanie go. Opierając się na obalonej już teorii dominacji pewne osoby wychodzą z założenia, że pies traktuje swoje otoczenie w taki sam sposób, w jaki wilk traktuje swoją watahę. Oznacza to, że potrzebuje samca alfa i przywódcy stada, któremu będzie mógł się podporządkować. Niestety, zazwyczaj próby te opierają się na stosowaniu wobec zwierzęcia przemocy.
Wiele osób wciąż stosuje kary fizyczne i uznaje je za elementy szkolenia. Tymczasem przedstawiciele wielu ras uznawanych za groźne to w istocie psy bardzo wrażliwe, które niezwykle źle znoszą brutalne traktowanie. Agresja rodzi agresję. Groźne psy szkolone za pomocą przemocy żyją w bezustannym strachu i niepewności. Są sfrustrowane, a to z kolei podsyca wszystkie cechy, które chcielibyśmy w nich stłumić.
Rasy groźnych psów – znaczenie hodowli
Spór o to, czy większe znaczenie mają nasze geny, czy raczej środowisko, z którego pochodzimy, wybrzmiewa w filozofii i antropologii od lat. Ma to także odniesienie do zwierząt. W przypadku ras groźnych można zaryzykować stwierdzenie, że – poza wychowaniem – znaczenie mają także geny.
Zwierzęta, tak jak ludzie, dziedziczą po swoich przodkach pewne cechy charakteru. Jeżeli dana rasa przez lata kształtowana była w taki sposób, aby jej zachowania były jak najbardziej niestabilne i agresywne, jej przedstawiciele będą trudniejsi w wychowaniu. Właśnie dlatego ogromne znaczenie ma unikanie pseudohodowli.
Obecnie groźne psy kształtowane są w hodowlach FCI w taki sposób, aby ich charakter był jak najbardziej stabilny. Bardzo ważnym elementem wzorca jest to, aby pies miał predyspozycję do obrony swojego terytorium, ale nie przejawiał ich nigdy w sytuacji, która tego nie wymaga. Wielopokoleniowe eliminowanie z rozrodu osobników agresywnych i niestabilnych oraz dobra socjalizacja w hodowli przynoszą pożądane rezultaty. Pseudohodowcy nie mają wiedzy, ani nawet chęci, żeby dokonywać takich działań.
Doświadczony właściciel, dobra hodowla i przemyślane szkolenie do klucz do tego, aby przedstawiciele ras groźnych byli dobrymi i bezpiecznymi towarzyszami.
Groźne psy a polskie prawo
A co na ten temat mają do powiedzenia ustawodawcy? Kwestię tę do pewnego stopnia określa Ustawa o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku, gdzie w rozdziale 2 art.10 ust.1 czytamy: „(…)utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa”. Dodatkowo ustawodawca podkreśla, że zezwolenie takie może być cofnięte, jeżeli pies będzie przetrzymywany w warunkach, które mogą powodować, że stanie się niebezpieczny dla otoczenia. Agresywne psy to te, które zostały zawiedzone przez człowieka.
Rasy psów niebezpiecznych – zezwolenie
Składając wniosek do odpowiedniego organu, musisz zaznaczyć w nim pochodzenie psa, jego płeć i datę urodzenia. Dodatkowo niezbędne jest opisanie (szczegółowe) tego, w jakich warunkach zwierzę będzie przetrzymywane i jakie środki podejmiesz, aby zapewnić mu odpowiedni dobrostan. Złożenie wniosku obciążone jest niewielką opłatą skarbową. Bez tego groźne psy nie mogą pojawić się w twoim domu.
Rasy psów groźnych – obowiązki opiekuna
Warto zaznaczyć, że obowiązki właściciela psa rasy groźnej nie są wyszczególnione przez Ustawę. Dokładne regularne w tej kwestii znajdziesz w przepisach miejskich i gminnych dlatego jeszcze przed złożeniem wniosku (a najlepiej przed kupnem psa) zorientuj się czego będą wymagały od ciebie władze samorządowe twojego okręgu.
Regulacje dotyczą zazwyczaj nie tylko przechowywania psa, ale także wychodzenia z nim na spacer. Agresywne psy zazwyczaj powinny być prowadzone na smyczy i często w kagańcu. Zaniedbanie tej kwestii może skończyć się dotkliwą karą finansową.
Groźne psy – lista
Jaka jest lista groźnych psów? Obecnie znajduje się na niej jedenaście ras, których krótką charakterystykę przedstawiamy poniżej.
Amerykański pitbulterier
Psy tej rasy zostały ukształtowane do nielegalnych walk, dlatego do dzisiaj mają opinię groźnych i nieobliczalnych. Tymczasem współczesne pitbulle to wesołe i sympatyczne psiaki do towarzystwa. Dobra hodowla i odpowiednie wychowanie sprawiają, że psy te nigdy nie wykazują agresji. W nieodpowiednich rękach mogą jednak być groźną bronią.
Groźny pies z Majorki
Dogi z Majorki to stara rasa stworzona w średniowieczu w celach walk z bykami. Obecnie dobrze prowadzone zwierzaki są dosyć stabilne i mogą stać się odpowiednimi psami stróżującymi i do towarzystwa. W walce jednak są zawzięte i niezwykle odporne na ból. To psy dla bardzo doświadczonych właścicieli.
Agresywne psy świata – dogi argentyńskie
Dogi argentyńskie to doskonałe połączenie psów do walk z myśliwymi. Instynkt łowcy, muskularne ciało i ogromna siła w połączeniu z instynktem stróżowania mogą dawać mieszankę wybuchową. Pies ten znalazł się na liście ras niebezpiecznych ze względu na swoje pochodzenie i ogromną siłę fizyczną.
Opiekunowie doga argentyńskiego muszą dostosować jego szkolenie tak, aby wzmacniać stabilność i doskonale opanować przywołanie. Dzięki swoim umiejętnościom psy tej rasy świetnie sprawdzają się w pracy użytkowej – na przykład w policji lub straży granicznej.
Niebezpieczne rasy psów – buldogi amerykańskie
Buldogi amerykańskie to psy muskularne i bardzo silne, które cechują się wyjątkowo niezależnym charakterem i uporem. Wymagają intensywnego szkolenia metodami pozytywnymi i nieustannej konsekwencji w wychowaniu. Raczej nie nadają się do mieszkania z innymi zwierzętami.
Najgroźniejsze psy na świecie – dog kanaryjski
Dogi kanaryjskie są inteligentne i uparte. Uwielbiają swojego opiekuna i mają bardzo silną potrzebę ochrony go przed obcymi i niebezpieczeństwem. Wymagają odpowiedzialnego szkolenia i wczesnej socjalizacji, w przeciwnym razie ich latynoski temperament może objawić się w każdej chwili. Często ta rasa określana jest jako najgroźniejszy pies świata.
Agresywne rasy psów – tosa
Tosa to muskularny molos w typie mastifa. Często twierdzi sie, że jest to najgroźniejsza rasa psa. W swojej ojczyźnie, Japonii, wykorzystywany był do walk psów. Obecnie jest bardzo ceniony przez tamtejszych opiekunów. Bardzo mocny i silny charakter oraz możliwości fizyczne sprawiają, że pies ten potrzebuje konsekwentnego i doświadczonego właściciela.
Groźna rasa psa – rottweiler
Rottweilery to rasa, która była popularna w naszym kraju szczególnie w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy również rozpoczęła się ich zła sława – uznawane są za wyjątkowo agresywne i bezwzględne. Tymczasem są to inteligentne i energiczne psy, które podporządkują się opiekunowi, jeżeli będzie on w stosunku do nich łagodny i cierpliwy.
Groźna rasa psów – akbash dog
Te molosy w typie górskim wywodzą się z Turcji, gdzie od setek lat broniły stad bydła przed drapieżnikami. Ponieważ musiały podejmować samodzielne decyzje, do dzisiaj są niezależne i mają mocny charakter. W połączeniu ze swoimi dużymi rozmiarami i ogromną siłą mogą stanowić potężną broń w rękach nieodpowiedniego właściciela.
Najgroźniejsze rasy psów – anatolian karabash
Owczarki anatolijskie to duże i silne psy, które mają bardzo rozwinięty instynkt stróżowania. Na dodatek cechuje je duża nieufność w stosunku do obcych. Kiedy poczują, że ich terytorium albo opiekun są zagrożone, mogą zaatakować, a wtedy są praktycznie niepowstrzymane. Ich wychowanie musi być świadome, a socjalizacja powinna rozpocząć się jak najwcześniej.
Najgroźniejszy pies na świecie – moskiewski stróżujący
Psy tej rasy nie są szczególnie popularne w naszym kraju. Moskiewskie stróżujące największą popularnością cieszą się w swoim ojczystym kraju, czyli Rosji. To stosunkowo młoda rasa, która powstała z połączenia bernardyna i owczarka kaukaskiego. Głównym przeznaczeniem jej przedstawicieli jest ochrona terytorium. Właśnie dlatego w stosunku do obcych są raczej zdystansowane. Intensywne szkolenie i konsekwencja w wychowaniu sprawiają, że psy te są stabilne i niegroźne, jeżeli nie zachodzi taka potrzeba.
Najgroźniejsze psy świata – owczarki kaukaskie
Owczarek kaukaski to jeden z największych psów na świecie. Zwierzak ten na pierwszy rzut oka przypomina wielkiego niedźwiedzia. Jego instynkt stróżujący jest bardzo silny, dlatego w momencie, kiedy ktoś niepożądany pojawi się na jego terytorium, może stać się niebezpieczny. Kaukazy potrzebują opanowanego i mądrego opiekuna, który w razie konieczności będzie umieć nad nimi zapanować. Psy tej rasy są ogromne i silne, z łatwością więc poradzą sobie z każdym złodziejem. Nie możemy jednak pozwolić, aby stały się agresywne.
Na liście najbardziej niebezpiecznych psów, których posiadanie wymaga pozwolenia znajduje się jedenaście różnych ras. Lista ta nie została zaktualizowana od 2003 roku, ponieważ nie było takiej potrzeby. Warto jednak pamiętać, że nie tylko psy, które znajdują się w szczególnym zestawie, wymagają dobrego wychowania i konsekwencji.
Niezależnie od tego, jakiego psa bierzesz pod swój dach, powinieneś traktować go łagodnie, dbać o szkolenie i odpowiednią socjalizację. Jeżeli pies doświadczy przemocy, będzie trzymany w złych warunkach a jego potrzeby nie zostaną zaspokojone – może stać się agresywny dla otoczenia. Najgroźniejsze psy to takie, które nie otrzymały odpowiedniego wsparcia i opieki ze strony swojego człowieka. Zanim więc wybierzesz rasę, zastanów się, czy będziesz w stanie sprostać wszystkim jej oczekiwaniom.
Chociaż jestem posiadaczką swojego czworonoga, to jednak strasznie boję się dużych, agresywnych psów. Kiedy takiego widzę na swojej drodze, to staram się ominąć tak bardzo, jak to tylko możliwe.