W poradniku opowiemy o historii powstania IX grupy FCI oraz przedstawimy cechy łączące wszystkich przedstawicieli tej grupy. Poznasz też charakterystykę każdej z sześciu ras należących do tej sekcji. Poznaj bliżej biszony!

Najważniejsze kwestie

  • Biszony to w sumie sześć ras ozdobnych i do towarzystwa ✔️
  • Choć łączą je wspólne cechy, każda z ras jest nieco inna ⚠️
  • Żaden biszon nie jest psem antyalergicznym – każdy może wywoływać objawy alergii u człowieka

Rasy należące do biszonów

Rasy należące do biszonów

Największą popularnością w Polsce cieszą się maltańczyki i bichon frise. Jednak czy to najlepszy wybór? Poznaj wszystkie rasy należące do biszonów:

  • maltańczyki są doceniane przede wszystkim za oddanie i ogromne przywiązanie do opiekuna, jednak potrafią być o niego zazdrosne, a w dodatku nieufne wobec obcych;
  • bolończyk często jest mylony z maltańczykiem, ponieważ jedyną różnicą w wyglądzie zewnętrznym stanowi kręcony włos. Najbardziej lubi spędzać czas ze swoim opiekunem, ale z łatwością dostosowuje się do nowych warunków. Uwielbia zabawy z innymi zwierzętami i staje się przy nich niezwykle energiczny;
  • bichon frise po odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji wygląda jak biały, pluszowy miś, jednak nawet krótkie zaniedbanie jego szaty prowadzi do filcowania się i kołtunienia sierści. Jego szkolenie wymaga pewnej wiedzy, ponieważ bywa uparty;
  • hawańczyk nie cieszy się dużą popularnością poza Kubą, mimo że uwielbia zabawy, zwłaszcza z innymi zwierzętami i dziećmi. W dodatku jest wyjątkowo wytrzymały, w związku z czym świetnie odnajduje się w psich sportach;
  • lwi piesek jest największy z sekcji biszonów. Szczenięta często bywają psotne i nieposłuszne, dlatego decydując się na ich zakup, warto zadbać o zapewnienie im odpowiedniego szkolenia;
  • coton de tulear ma sierść przypominającą w dotyku bawełnę, stąd jego nazwa. Jest mocno przywiązany do właściciela, ale także przyjacielski wobec innych osób. Uwielbia zabawę, choć bywa nieco niesforny.

Psy ozdobne i do towarzystwa

Biszony wraz z kilkunastoma innymi sekcjami psów tworzą IX grupę według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, czyli FCI, nazywaną także psami ozdobnymi i do towarzystwa. Wbrew pozorom hodowanie i trzymanie czworonogów dla towarzystwa nie należy do nowych trendów. Małe, ozdobne psy cieszyły się popularnością wśród szlachty już w starożytnych Chinach, skąd pochodzą przodkowie dzisiejszych mopsów oraz pekińczyków.

Psy ozdobne i do towarzystwa

Celem hodowców psów z tej grupy jest stworzenie zwierzaków mających zapewniać rozrywkę człowiekowi, a jednocześnie nie dostarczać mu zbyt wielu obowiązków. Właśnie, dlatego większość z nich, włącznie z biszonami, osiąga niewielkie rozmiary w dorosłym życiu. Dzięki temu nie wymagają długich spacerów, doskonale odnajdują się w mieszkaniach i łatwiej z nimi podróżować.

Niestety mimo słusznych założeń wraz z rozwojem tych ras doszło do nadmiarowej miniaturyzacji, która skończyła się dla większości z nich tragicznie. Malutkie czworonogi często są bardzo chorowite, co sprawia, że ich utrzymanie staje się kosztowne.

Od Redakcji

Nigdy nie kupuj psów z pseudohodowli, zwłaszcza reklamowanych jako miniaturowe. Psy, które z założenia mają być małe, nie powinny być jeszcze dodatkowo miniaturyzowane. Mogą w efekcie nosić cechy karłowatości albo chorować na takie przypadłości, które znacznie wpływają na ich komfort i długość życia.

Biszony – wspólne cechy

Biszony obejmujące 6 ras psów stanowią 1. sekcję IX grupy FCI. Do ich wspólnych cech wyglądu zalicza się przede wszystkim niewielka wysokość w kłębie, drobna postura, obfity i długi włos. Jednak aparycja to nie jedyne, co łączy te rasy. Ceni się je przede wszystkim za otwartość, przyjacielskość oraz przywiązanie do swoich opiekunów. 

Ich historia i pochodzenie nie jest dobrze znane, jednak wiele źródeł historycznych wskazuje na to, że były towarzyszami arystokratów już w okresie średniowiecza. Prawdopodobnie wszystkie rasy należące do sekcji biszonów wywodzą się z basenu Morza Śródziemnego.

Biszony – galeria zdjęć

Biszony będą doskonałym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samotnie mieszkających singli. Chociaż uwielbiają zabawę, nie wymagają długich spacerów czy treningów. W dodatku szybko przywiązują się do swoich opiekunów i na ogół nie przejawiają zachowań agresywnych.

Najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy biszon?

Biszony to wspólne określenie, które obejmuje sześć ras FCI. Cechuje je otwartość i jednoczą zbliżone cechy wyglądu.

Jak wygląda pies bichon?

Bichon to określenie na grupę ras psów FCI. Zazwyczaj wyróżnia je obfity włos i jasne umaszczenie, w większości barwy białej, choć hawańczyki występują w różnych kolorach.

Co je bichon?

Bichon, jak każdy pies, powinien jeść zbilansowaną, gotową karmę albo suplementowane posiłki gotowane lub surowe. Pamiętaj, że białe psy z zasady są bardziej narażone na alergie, co może wpływać na wybór pożywienia.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.