U większości psów sierść ma dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy. Regularne wyczesywanie podszerstka może znacznie ograniczyć linienie psa i wyeliminować problem wszechobecnej sierści. Czym dokładnie jest podszerstek? Na czym polega wyczesywanie podszerstka? Jaką szczotkę do tej czynności wybrać? A może lepiej sprawdzi się grzebień do podszerstka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz właśnie w artykule.
Podszerstek u psa – co to jest?
Czym jest podszerstek u psa? Jest to warstwa włosa, która najbardziej przylega do skóry. Podszerstek może być miękki i puszysty albo twardy i zbity. Pełni bardzo ważne funkcje, bo zabezpiecza skórę psa przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak:
- słońce;
- zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury;
- przypadkowe uszkodzenia podczas spacerów;
- wilgoć i wodą.
Nie da się zaprzeczyć, że jest on po prostu psom bardzo potrzebny. Niemniej, nie wszystkie rasy mają podszerstek. Przykładowo, psy z włosami są zwykle go pozbawione. To samo dotyczy niektórych ras gładkowłosych, na przykład takich jak dobermany.
Podszerstek a upały
Wielu właścicieli czworonogów nadal uważa, że najlepszym sposobem, aby psu było chłodniej podczas upałów, jest ogolenie go prawie na łyso. Jednak w większości przypadków jest to duży błąd. Pies pozbawiony sierści będzie bardziej narażony na działanie promieni słonecznych, poparzenia, a także na niskie temperatury. Podszerstek u wielu ras jest efektem ich przystosowania do warunków, w których żyły.
Wyczesywanie podszerstka
Trzeba pamiętać o tym, że podszerstek należy wyczesywać regularnie, szczególnie w okresach intensywnego linienia, czyli w okolicach wiosny lub jesieni. Gdy zaniedbasz tę część pielęgnacji, możesz być pewny, że bardzo szybko pojawią się kołtuny, których później nie będziesz w stanie rozplątać. Poza tym, niewyczesywany podszerstek stanowi idealne schronienie dla niechcianych kleszczy czy pcheł.
Jak często wyczesywać podszerstek?
Pewnie zastanawiasz się nad tym, jak często powinieneś dbać o wyczesywanie podszerstka? Wszystko zależy przede wszystkim od konkretnej rasy, wielkości psa czy długości sierści.
Pamiętaj również, że już od pierwszych dni w nowym domu trzeba przyzwyczajać malucha do zabiegów pielęgnacyjnych, w tym także do czesania. Najlepiej zaczynać od dosłownie kilku chwil dziennie, aby pies nie skojarzył wyczesywania podszerstka z czymś nieprzyjemnym.
Szczotka do wyczesywania podszerstka
Co będzie lepsze – szczotka do wyczesywania podszerstka czy może grzebień do podszerstka? Musisz dobrać akcesoria przede wszystkim do rasy i gabarytów pupila.
Szczotka do wyczesywania podszerstka
Szczotka ma zazwyczaj mocno zagęszczone i dosyć ostre igiełki. W związku z tym właściciel musi ostrożnie się nią posługiwać. Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest to, jak leży ona w dłoni i czy wygodnie się ją trzyma. Szukając odpowiedniej szczotki do wyczesywania podszerstka, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy ma profilowany uchwyt. Zwiększy to komfort zabiegów pielęgnacyjnych zarówno dla właściciela, jak i dla psa.
Grzebień do podszerstka
Świetny do wyczesywania psa jest także grzebień do podszerstka. Powinien mieć bardzo gęsto osadzone ząbki. Jego długość dopasuj do rodzaju okrywy swojego psa.
Musisz samodzielnie sprawdzić, co okaże się lepsze do wyczesywania podszerstka w przypadku twojego pupila.
Podszerstek u psa – czego należy unikać?
Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, wyczesując psa lub chcąc skrócić jego sierść? Przede wszystkim nie powinno się golić psów na łyso, jeśli nie zaleca tego weterynarz. Sierść stanowi barierę ochronną. Nie używaj szczotek czy grzebieni, które przeznaczone są dla człowieka. Wykonuj zabiegi pielęgnacyjne regularnie – mają być one po prostu rutyną w relacji z czworonożnym przyjacielem. Mając na uwadze dobro zwierzaka, bądź delikatny podczas wyczesywania podszerstka i spraw, aby stało się to dla psa przyjemnością, a nie karą.
Jednym z obowiązków, jakie spoczywają na właścicielu, jest pilnowanie i regularne wykonywanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyczesywanie podszerstka jest bardzo ważne, aby pies wyglądał nie tylko ładnie, ale także, aby w sierści nie tworzyły się kołtuny. W sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór różnych produktów do czesania sierści. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, poproś o poradę kompetentną osobę w sklepie lub doświadczonego groomera. Jedno jest pewne – nie możesz zapominać o regularnej pielęgnacji psa i wyczesywaniu podszerstka.