Linienie psa to zmora niejednego opiekuna. Kochany czworonóg ma dostęp do całego domu, często wypoczywa na meblach… Psia sierść jest więc wszędzie i bywa uciążliwa. Zwłaszcza gdy w domu mieszka alergik… Czy da się ograniczyć wypadanie sierści czworonoga?

Dlaczego psy linieją?

Wiele zwierząt zrzuca naskórek, pióra czy włosy. Jest to całkowicie naturalny proces fizjologiczny. Mówi się o zmianie sierści na letnie bądź zimowe u lisów czy zajęcy. Podobnie rzecz ma się z psami! Linienie psa polega na tym, że stare włosy wypadają, wypychane przez rosnące w tym miejscu nowe. W ten sposób zwierzak dostosowuje ochronę ciepłoty ciała do temperatur panujących w jego otoczeniu. Psy na co dzień mogą gubić nieco martwych włosów, podobnie jak ludzie. U wielu pupili występuje okresowo zwiększona utrata sierści, zwykle dwa razy do roku. U niektórych wypadać może ona jednak przez cały czas, a nasila się sezonowo wiosną i jesienią.

Pies gubi sierść – co może mieć wpływ na linienie?

Proces linienia psa, gdy dochodzi do wymiany sierści na nową, ma zazwyczaj miejsce wczesną wiosną oraz późnym latem i jesienią. To, jak linienie przebiega, zależy od kilku czynników. Są to m.in.:

  • temperatura otoczenia – im cieplej w mieszkaniu, tym więcej sierści w domu;
  • dieta;
  • rodzaj sierści – krótkowłose rasy o gęstym podszerstku, jak labradory, husky i owczarki niemieckie, gubią zwłaszcza w okresie linienia psa duże ilości sierści.

Warto wspierać organizm psa odpowiednimi mikroelementami, jak np. Brit Vitamins – Multivitamin, by dostarczyć mu wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Stosowanie suplementów może poprawić kondycję okrywy włosowej nawet w trakcie linienia psa.

Żywienie a kondycja sierści u psa

Dbanie o futro kojarzy się głównie z czesaniem i kąpaniem. Tymczasem prawidłowa dieta odgrywa dużą rolę w pielęgnacji sierści psa! Ważny jest wybór codziennego sposobu żywienia. Zbilansowana dieta BARF lub specjalistyczna karma, np. Brit Care Sustainable Sensitive Insect & Fish (dla psów o wrażliwej skórze), pomoże utrzymać sierść w nienagannym stanie.

Coraz częściej odpowiednich mikroelementów można dostarczyć także w niepozornych smakołykach, takich jak Brit Care Functional Snack Skin&Coat Krill. To jednocześnie łatwy dla opiekuna sposób podawania witamin i przyjemna dla psiaka część dnia.

Brit Care Sustainable Sensitive Insect & Fish
BC Dog Sustainable Sensitive Insect & Fish
  • pełnoporcjowa karma z owadami i rybą
  • minimalizacja ryzyka niepożądanych reakcji
  • bez dodatku tłuszczu z kurczaka
Brit Vitamins – Multivitamin
BV Dog Multivitamin
  • Produkt witaminowy o wartościowych składnikach
  • Wsparcie kondycji i zdrowia psa
  • Forma apetycznych, półmiękkich przysmaków
Brit Functional Snack Skin&Coat Krill
BF Dog Skin&Coat Krill
  • Półmiękkie, kuszące przysmaki
  • Z krylem i kwasami omega-3
  • Wzbogacone cynkiem i biotyną

Kiedy linienie psa powinno zaniepokoić?

Wzmożone wypadanie sierści u twojego pupila powinno Cię zawsze zaniepokoić, szczególnie w okresie poza linieniem psa. Wypadająca sierść psa to nie tylko problem sprzątania! Czasem jest oznaką niedoborów witamin i minerałów. Może być sygnałem problemów ze zdrowiem. Przykładem mogą być:

  • alergie;
  • choroba Cushinga;
  • choroby tarczycy;
  • problemy hormonalne;
  • nużyca;
  • stres.

Łysienie u psa a pasożyty i bakterie

Jeśli wypadanie sierści przebiega intensywniej niż podczas normalnego linienia psa, coś jest na rzeczy. Przyczyną problemów ze stanem sierści bywają bakterie i pasożyty. Tym problemom towarzyszą symptomy takie jak np. zaczerwieniona skóra i świąd. Drapanie się i wylizywanie to często objawy alergii bądź stresu. Łysienie czy wręcz utrata sierści mogą wskazywać na nużycę. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

Jak ograniczyć wypadanie sierści podczas linienia psa?

Przede wszystkim musisz dbać o sierść swojego psa! Oprócz odpowiedniego żywienia zwierzaka należy pielęgnować jego futro. W zależności od rodzaju okrywy włosowej, sposoby pielęgnacji i zabiegi pielęgnacyjne mogą się bardzo różnić. Niektóre psy wymagają trymowania lub strzyżenia. Inne trzeba wyczesywać, szczotkować oraz pozbywać się kołtunów. Doświadczony groomer pomoże w kwestii doboru odpowiednich kosmetyków i sposobu pielęgnacji danego rodzaju szaty.

Osłabienie włosa mogą wywoływać pasożyty. Sprawdzaj skórę psa pod tym kątem. Pamiętaj o regularnym odpchleniu i odrobaczaniu. Podczas linienia psa, szczególnie o obfitym podszerstku, szczotkuj go dokładniej i częściej. Wyczesywanie pomoże ograniczyć nieco ilość sierści.

Alergia na sierść – rasa psa dla alergika?

Istnieje opinia, że psy z włosem nie linieją. Ile w tym prawdy? Niewiele. Po pierwsze – każdy pies ma sierść. Czworonogi były selekcjonowane przez wieki pod kątem określonych cech, stąd np. długa i jedwabista sierść yorka, przypominająca ludzkie włosy. Nadal jednak jest to sierść. W zależności od rasy, w okresie linienia psa jeden zwierzak będzie gubił jej więcej, inny mniej. Po drugie – to nie sierść sama w sobie uczula, lecz naskórek, ślina i inne wydzieliny. Ich skład jest podobny u yorka, pudla i owczarka niemieckiego. Uciekaj od hodowców, którzy reklamują sprzedawaną rasę jako hipoalergiczną!

Jakie rasy nie gubią sierści?

Istnieją rzeczywiście rasy, które nie gubią włosa wcale lub w bardzo niewielkich ilościach. Należą do nich:

Psy te cechuje niewypadający włos lub naga skóra. Linienie psa nie jest tu problemem, natomiast uczulać może naskórek oraz ślina zwierzęcia. Jeśli martwisz się o swoją alergię, odwiedź hodowlę danej rasy. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli w czasie kontaktu lub po nim nie pojawią się objawy, alergia może nasilić się, kiedy będziesz już opiekunem zwierzęcia.

Linienie psa to całkowicie naturalne zjawisko. Zdrowy i mocny, nowy włos wypycha stary, który wypada. Odpowiednie żywienie to klucz do zdrowia, w tym do pięknej, lśniącej sierści. Linienia nie da się całkowicie ograniczyć. Można jedynie minimalizować ilość martwej sierści na zwierzaku i w mieszkaniu. Dokładne wyczesywanie podszerstka oraz usuwanie przeszkadzających pupilowi kołtunów z pewnością pomoże. Niezbędne jest także regularne odkurzanie.

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.