Obok pytania, ile suka chodzi w ciąży, często pojawiają się wątpliwości na temat tego, kiedy może w tę ciążę zajść i jak zadbać o nią w tym szczególnym okresie. Proces ciąży – od zapłodnienia aż po poród – trwa stosunkowo krótko, bo niewiele ponad dwa miesiące. W tym czasie w organizmie psa zachodzi wiele zmian, pojawia się także wiele niebezpieczeństw. W zarejestrowanych i dobrych hodowlach rozród jest planowany, a hodowcy posiadają odpowiednią wiedzę. W przypadku przeciętnych właścicieli jest to o wiele bardziej spontaniczne i przypadkowe.

Ile trwa ciąża u psa?

suka w ciąży

Większość opiekunów, którzy podejrzewają, że ich suczka może być w odmiennym stanie zastanawia się, ile pies chodzi w ciąży. Proces rozwoju płodu u tych zwierząt jest skomplikowany i narażony na wiele komplikacji. Mimo wszystko sam w sobie nie trwa długo. Ciąża u psa trwa zazwyczaj około 63 dni. W zależności od rasy, cech osobniczych oraz czynników zewnętrznych może być odrobinę krótszy.To, ile pies chodzi w ciąży, waha się od jedynie 58 dni do nawet 70 dni. 

Ciąża psa – kiedy psy dojrzewają płciowo?

Ciąża psa kiedy psy dojrzewają płciowo

Tak jak w przypadku wszystkich innych ssaków, psy mogą zachodzić w ciążę dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej. U suczek przekroczenie tego momentu w życiu manifestuje się pierwszą rują, popularnie znaną jako cieczka. Zazwyczaj pojawia się ona pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia. Kwestia ta jest jednak bardzo uzależniona od czynników osobniczych – przede wszystkim od wielkości suki i jej rasy.

Psy ras olbrzymich dojrzewają o wiele wolniej niż przedstawiciele mniejszych ras. Szwajcarskie duże psy pasterskie pełną dojrzałość mogą osiągnąć dopiero po upływie trzech lat. W przypadku tych psów pierwsza cieczka może pojawić się nawet w dwudziestym czwartym miesiącu życia. Niewielkie rasy – maltańczyki, yorki, a także niektóre kundelki dojrzewają o wiele wcześniej. Często już półroczne suczki mogą zachodzić w ciążę. 

Każdy doświadczony hodowca zdaje sobie sprawę z tego, że osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z tym, że suka powinna od razu zajść w ciążę. Dojrzałość hodowlana osiągana jest dopiero w momencie, kiedy rozwój fizyczny i psychiczny suki jest już zakończony. Przed kryciem powinna ona przejść szereg badań – także genetycznych, które potwierdzą, że jest całkowicie zdrowa i gotowa do tego, żeby zostać mamą.

Niestety, bardzo często właściciele nie zwracają uwagi ani na to, w jakim momencie, ani z kim zachodzi w ciążę ich suczka. W wyniku tego suki rodzą nawet dwa razy w roku, począwszy już od pierwszej rui. Ma to druzgocący wpływ na ich zdrowie, znacząco skraca życie a przy tym wpływa negatywnie na zjawisko bezdomności psów. 

Ile trwa ciąża u psa i jak ją rozpoznać? 

W pewnych sytuacjach, nie zawsze zależnych od ciebie, możesz podejrzewać, że twoja suczka zaszła w ciążę. Wówczas pojawia się nie tylko pytanie, ile trwa ciąża psa, ale także – jak ją potwierdzić. 

Odmienny stan u psa staje się widoczny dopiero w drugim trymestrze ciąży. Na początku prawdopodobnie niczego nie zauważysz. Suka może być wprawdzie lekko osowiała i odmawiać jedzenia, jednak, tak samo jak w przypadku ludzi, nie jest to normą. 

Co więc możesz zrobić? Przede wszystkim umów się na wizytę do gabinetu lekarza weterynarii. W celu faktycznego potwierdzenia ciąży na jej wczesnym etapie należy bowiem wykonać badanie USG. Kiedy weterynarz potwierdzi ciążę będziesz musiał podjąć decyzję czy pozwolić suczce urodzić, czy zdecydować się na kastrację aborcyjną. 

Ile trwa ciąża u psa - jak ją rozpoznać?

Ciąża u psa a ciąża urojona

Bez badań lekarskich ciąża może być potwierdzona dopiero w momencie, kiedy brzuch suki zaczyna rosnąć, a sutki powiększają się i zmieniają kolor. Bardzo ważne jest jednak to, że podobne objawy powodowane są przez ciążę urojoną. Właśnie dlatego badanie USG jest najlepszym wyjściem. Pomoże ono także w ustaleniu, czy płody są żywe. Doświadczony lekarz weterynarii może potwierdzić ciąże poprzez badanie palpacyjne, jednak nie jest ono tak dokładne.

Nie ma pewności co do tego, co dokładnie powoduje ciążę urojoną. Daje ona jednak bardzo podobne objawy do ciąży właściwej. Ciało suki zmienia się, ona sama rozpoczyna wicie gniazda, a w niektórych przypadkach nawet „adoptuje” przedmioty, które uznaje za swoje dzieci. Jeżeli zauważysz takie objawy u swojej suki, a masz pewność, że nie może ona być w prawdziwej ciąży, jest to odpowiedni moment na umówienie się na zabieg kastracji. Taki stan zwiększa bowiem szansę na zachorowanie na ropomacicze. 

Ile trwa ciąża u psa – jak określić termin porodu?

Ciąża u psa a ciąża urojona

Wiesz już, w jaki sposób potwierdzić ciążę. O wiele trudniejszym zadaniem jest jednak określenie dokładnego terminu porodu. Lekarz weterynarii najpewniej odpowie ci na pytanie, ile trwa ciąża u psów oraz ile mniej więcej szczeniaków ma szansę przyjść na świat. Określenie tego, kiedy dokładnie maluchy przyjdą na świat, jest jednak stosunkowo trudne.

Bardzo istotnym działaniem w tym kierunku jest oznaczanie poziomu progesteronu. W ostatnim tygodniu ciąży badanie to powinno być wykonywane co dwa dni. Spadek poniżej 3 ng/ml oznacza, że poród jest tuż tuż. Lekarze weterynarii bardzo często polecają także badania RTG, które pozwalają ocenić stan rozwoju płodów. Po ich kręgosłupach i czaszkach można ocenić stan zaawansowania ciąży. 

Dodatkowe badania, które pozwalają na określenie terminu porodu to między innymi:

  • określanie temperatury rektalnej w ostatnich dniach ciąży;
  • ultrasonograficzne badanie jajników;
  • oznaczenie stężenia hormonu luteinizującego.

Wymienione powyżej badania i zabiegi mają bardzo różną dokładność a także – co istotne – różne ceny. Warto skonsultować je z lekarzem i dobrać je do swoich faktycznych potrzeb. 

A jak po zachowaniu suki rozpoznać, że zbliża się poród? Przede wszystkim musisz bardzo uważnie obserwować swojego psa. Często zdarza się utrata apetytu, ale najbardziej charakterystycznym objawem jest tak zwane wicie gniazda. Suka zaczyna znosić w konkretne miejsce miękkie rzeczy – ubrania, koce czy zabawki. Możesz zauważyć, że próbuje wchodzić w miejsca, które wcześniej w ogóle jej nie interesowały. Ostatnia doba przed porodem może być okresem, kiedy pies jest niespokojny i nie może znaleźć sobie miejsca. 

Ile trwa ciąża u psa – jak dbać o ciężarną sukę?

ile trwa ciąża u psa-jak określić termin porodu

To, w jakich warunkach przebiega ciąża u psów, może mieć wpływ nie tylko na zdrowie szczeniaków, ale także na całe ich późniejsze życie. Poza spokojem i poczuciem bezpieczeństwa niezwykle ważna jest dieta. Zaleca się, aby od piątego tygodnia ciąży porcja jedzenia była zwiększana o mniej więcej dziesięć procent tygodniowo.

Dieta powinna być jak najlepszej jakości. Wybieraj karmy bogate w białko i wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Zrezygnuj z karm, których składy oparte są na zbożu. Dobrze jest analizować składy, ponieważ bardzo często karmy określane przez producenta jako te dla suk w ciąży w ogóle nie spełniają powyższych kryteriów. Do jadłospisu warto włączyć także kwasy omega–3. Dobrym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie rady u doświadczonego hodowcy albo u zoodietetyka. 

Wielu opiekunów zastanawia się, czy przygotowywanie suce gniazda na poród ma sens. Faktem jest, że przyszła mama najczęściej sama wybiera miejsce, w którym chce urodzić, a następnie odchować potomstwo. Nie oznacza to jednak, że nie możesz jej pomóc. Dobrym rozwiązaniem będzie obserwacja suczki i pomoc w organizacji gniazda, w miejscu, które sobie wybrała. Zadbaj o to, aby było ono bezpieczne – maluchy nie powinny mieć możliwości spadnięcia z niego na podłogę. 

Psia ciąża – jak jej uniknąć i dlaczego jest to ważne? 

Pytania o to, ile pies jest w ciąży i jak zadbać o niego w tym szczególnym czasie, zazwyczaj zadawane są przez opiekunów w dobrej wierze. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozmnażanie psów poza zarejestrowanymi hodowlami nie jest dobrą praktyką. Co więcej, jest ona niebezpieczna na bardzo wielu polach. 

Przede wszystkim niekontrolowany rozród to zagrożenie dla życia suki. Nawet najlepiej prowadzona przypadkowa ciąża niesie za sobą ryzyko nie tylko poronienia, ale także komplikacji okołoporodowych, które zagrażają życiu matki i szczeniąt. Dodatkowo sprzyja to rozwijaniu się bezdomności. Nawet jeżeli masz kolejkę chętnych na nowe domy dla szczeniaków, nigdy nie będziesz mieć stu procent pewności, że nie będą one dalej rozmnażane. 

Popularny mit o tym, że ciąża chroni sukę przed chorobami układu rodnego, nie ma żadnego pokrycia ani w badaniach naukowych, ani w rzeczywistości. Każda ciąża jest obciążeniem dla organizmu. Dlatego o ile jednorazowy wypadek, przy odpowiednim zadbaniu o sukę, nie powinien wpłynąć negatywnie na jej przyszłe życie, o tyle częsty i niekontrolowany rozród jest bardzo niebezpieczny. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest kastracja. Zapytaj o nią swojego weterynarza.

Suka jest w ciąży przez okres od 58 do 70 dni. W tym czasie należy zapewnić jej odpowiednią opiekę, dobrą dietę i wszystkie potrzebne badania. Szczeniaki po około ośmiu tygodniach mogą z powodzeniem przenieść się do nowych domów. 

źródło: „Położnictwo i neonatologia psa i kota” red. Gary England i Angelica von Heimendahl 

Wielu opiekunów zastanawia się, czy przygotowywanie suce gniazda na poród ma sens. Faktem jest, że przyszła mama najczęściej sama wybiera miejsce, w którym chce urodzić, a następnie odchować potomstwo. Nie oznacza to jednak, że nie możesz jej pomóc. Dobrym rozwiązaniem będzie obserwacja suczki i pomoc w organizacji gniazda, w miejscu, które sobie wybrała. Zadbaj o to, aby było ono bezpieczne – maluchy nie powinny mieć możliwości spadnięcia z niego na podłogę. 

Psia ciąża – jak jej uniknąć i dlaczego jest to ważne?

Pytania o to, ile pies jest w ciąży i jak zadbać o niego w tym szczególnym czasie, zazwyczaj zadawane są przez opiekunów w dobrej wierze. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozmnażanie psów poza zarejestrowanymi hodowlami nie jest dobrą praktyką. Co więcej, jest ona niebezpieczna na bardzo wielu polach. 

Psia ciąża jak jej uniknąć i dlaczego jest to ważne

Przede wszystkim niekontrolowany rozród to zagrożenie dla życia suki. Nawet najlepiej prowadzona przypadkowa ciąża niesie za sobą ryzyko nie tylko poronienia, ale także komplikacji okołoporodowych, które zagrażają życiu matki i szczeniąt. Dodatkowo sprzyja to rozwijaniu się bezdomności. Nawet jeżeli masz kolejkę chętnych na nowe domy dla szczeniaków, nigdy nie będziesz mieć stu procent pewności, że nie będą one dalej rozmnażane. 

Popularny mit o tym, że ciąża chroni sukę przed chorobami układu rodnego, nie ma żadnego pokrycia ani w badaniach naukowych, ani w rzeczywistości. Każda ciąża jest obciążeniem dla organizmu. Dlatego o ile jednorazowy wypadek, przy odpowiednim zadbaniu o sukę, nie powinien wpłynąć negatywnie na jej przyszłe życie, o tyle częsty i niekontrolowany rozród jest bardzo niebezpieczny. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest kastracja. Zapytaj o nią swojego weterynarza.

Suka jest w ciąży przez okres od 58 do 70 dni. W tym czasie należy zapewnić jej odpowiednią opiekę, dobrą dietę i wszystkie potrzebne badania. Szczeniaki po około ośmiu tygodniach mogą z powodzeniem przenieść się do nowych domów. 

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo trwa poród u psa?

Może być zupełnie szybki i trwać od 3 godzin do nawet 36 godzin. Wiele zależy od doświadczenia suki, jej rasy czy liczby szczeniąt w miocie.

Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu?

Tak i często jest to niezbędne, aby oczyścić szczenięta czy udrożnić ich drogi oddechowe. Wiele suk jednak nie dopuszcza do swojego miotu człowieka, co warto uszanować, jeśli nie stanowi zagrożenia dla niej czy szczeniąt.

Ile kosztuje cesarskie cięcie u psa?

Zazwyczaj cesarskie cięcie u psa wiąże się z kosztem nawet 1000 zł, zwłaszcza u dużych ras.

Czy poród psa boli?

Oczywiście, w końcu to żywe stworzenie! Poród jest bolesny dla suki i często jest to sygnalizowane np. drżeniem, piszczeniem, dyszeniem, a nawet wymiotami.

Jak pies reaguje na ciążę?

U suki zachodzenie w ciążę wiąże się wyłącznie z instynktem przedłużenia gatunku i nie ma nic wspólnego z planowaniem potomstwa czy wyobrażaniem sobie macierzyństwa. Co ciekawe, udowodniono, że psy reagują również na ciążę swoich opiekunek. Rozpoznają ją m.in. po zapachu.

Źródło: „Położnictwo i neonatologia psa i kota” red. Gary England i Angelica von Heimendahl.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.