W poradniku wyjaśnimy, dlaczego regularne czyszczenie zębów u psa jest tak ważne oraz w jaki sposób należy to robić. Znajdziesz tu również informacje o niezbędnych akcesoriach do codziennej pielęgnacji i tych, których nie warto stosować. Poza tym dowiesz się także, na czym polega zabieg usuwania kamienia nazębnego u psa w gabinecie weterynaryjnym.
Płytka nazębna i kamień to przyczyna chorób zębów i dziąseł psów!
U zwierząt, podobnie jak u ludzi, codziennie dochodzi do odkładania się resztek spożywanych pokarmów na powierzchni zębów. Stanowią one doskonałą pożywkę dla bakterii bytujących w pysku psa. Osadzając się na uzębieniu, wspólnie zaczynają tworzyć płytkę nazębną, która nie jest problematyczna, o ile regularnie się ją usuwa.
Niestety wielu opiekunów zapomina o czyszczeniu zębów psów. Sprawia to, że osad staje się twardym i trudnym do wyeliminowania kamieniem nazębnym wskutek działania składników mineralnych zawartych w psiej ślinie. Właśnie dlatego najbardziej widoczny jest nie na siekaczach czy trzonowcach, a górnych kłach – to w ich okolicy znajdują się gruczoły ślinowe psa.
Kamień to nie tylko problem estetyki. Podobnie jak płytka jest świetnym miejscem do rozwoju bakterii namnażających się w jamie ustnej psa. Jego obecność może doprowadzić do rozwinięcia się zapalenia dziąseł, ropnych zapaleń zębów, poważnych chorób przyzębia czy całkowitej utraty uzębienia.
Jednak problemy z zębami to nie jedyne konsekwencje zaniechania czyszczenia zębów u psa. Jak już wiesz, bakterie żyjące w jamie ustnej mają doskonałe warunki do namnażania się, jeśli nie są regularnie usuwane. Czworonóg, przełykając ślinę, wprowadza je do organizmu. W ten sposób mogą docierać do odległych organów wewnętrznych i być przyczyną problemów z nerkami, wątrobą czy sercem.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli co daje codzienne mycie zębów u psów?
Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. Rezygnacja z czyszczenia zębów u psa prowadzi do rozwinięcia się kamienia nazębnego lub – co gorsza – konsekwencji związanych z jego obecnością. Zakup szczoteczki i pasty do zębów nie wymaga dużych inwestycji finansowych, a codzienne oczyszczanie uzębienia może pomóc uniknąć zabiegu w znieczuleniu wykonywanego przez stomatologa.
To nie tylko oszczędność zbędnego cierpienia, ale także pieniędzy, ponieważ korzystanie z weterynaryjnych usług stomatologicznych wiąże się z ponoszeniem stosunkowo dużych wydatków. W dodatku wiele problemów zdrowotnych spowodowanych brakiem higieny jest całkowicie nieodwracalnych. U pacjentów z bardzo zaniedbanym uzębieniem utrata zębów może okazać się nieunikniona, w efekcie czego pies do końca życia będzie miał problem z gryzieniem i żuciem.
Szczoteczka, pasta i…? Czego potrzebujesz do czyszczenia psich zębów?
Najważniejszą zasadą czyszczenia zębów u psa jest regularność. Należy to robić codziennie, a najlepiej dwa razy dziennie, by zapobiec tworzeniu się osadów. Pasta powinna być przeznaczona dla psów, ponieważ ludzkie odpowiedniki mają nieodpowiednie pH, a w dodatku często zawierają toksyczny dla czworonogów ksylitol.
W sklepach zoologicznych można kupić szczoteczki z trzema głowicami, dzięki którym jednocześnie czyści się zewnętrzną stronę zębów i wewnętrzną, ale równie dobre będą te dla niemowląt. Na początku można zacząć od gazika zawiniętego na palec, a dopiero potem wprowadzić akcesoria pomagające mechanicznie usunąć osad.
Czyszczenie zębów u psa – jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Czyszczenie zębów u psa nie musi trwać dwóch czy trzech minut tak jak u ludzi. Zwykle wystarcza kilkanaście do trzydziestu sekund, by pozbyć się szkodliwych bakterii. W trakcie mycia staraj się wykonywać koliste ruchy przy pomocy gazika lub szczoteczki. Zacznij od czyszczenia zębów trzonowych, po czym przejdź do siekaczy, a na koniec do kłów. Pamiętaj, by umyć wszystkie strony zębów, a nie jedynie zewnętrzną.
Gryzaki dentystyczne i sucha karma – czy pomogą wyczyścić zęby z osadu i płytki bakteryjnej?
Wielu opiekunów całkowicie rezygnuje z czyszczenia zębów u psa, w zamian podając swojemu podopiecznemu gryzaki reklamowane jako dentystyczne. Niestety takie smakołyki, podobnie jak sucha karma, nie stanowią skutecznej profilaktyki. Pewnie zauważyłeś, że większość osadu i kamienia zbiera się tuż przy nasadzie zęba. Tymczasem chrupki czy inne przysmaki nie pozwalają wbić się dalej niż w czubek korony zęba.
Stomatologiczny przegląd pyska – jedyny sposób na kontrolowanie stanu uzębienia pupila
Kontrolne wizyty u w gabinecie weterynaryjnym powinny obejmować także przegląd jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że psy, chociaż są udomowiane od 20 tysięcy lat, wciąż mają doskonale rozwinięte umiejętności maskowania bólu. Wymagało tego od nich życie na wolności, gdzie każde okazanie słabości może doprowadzić do stania się ofiarą któregoś z drapieżników.
Kiedy problemy zdrowotne zwierzaka są na tyle silne, że ten nie może jeść lub jest apatyczny, świadczy to o ich dużym stopniu zaawansowania. Dlatego wykonywanie badań kontrolnych u zwierzaków jest nawet ważniejsze niż w przypadku ludzi. Szczególnie czujni powinni być opiekunowie miniaturowych ras psów, ponieważ są one bardziej narażone na problemy stomatologiczne.
Usuwanie kamienia nazębnego zapobiega chorobom przyzębia i całego organizmu
Jeśli na uzębieniu już odłożył się kamień, szczotkowanie czy podawanie psu suplementów stomatologicznych na niewiele się zda. To ostatni moment, by udać się do lekarza weterynarii na profesjonalne czyszczenie zębów u psa i uniknąć nieprzyjemnych powikłań związanych z brakiem higieny.
W większości przypadków weterynarz bez znieczulenia zwierzaka nie jest w stanie dokładnie obejrzeć jego jamy ustnej. Dlatego często dopiero po podaniu narkozy okazuje się, że problemy pacjenta są o wiele poważniejsze, niż początkowo się wydawało. Właśnie dlatego nierzadko zabieg profilaktyczny mający polegać na oczyszczeniu powierzchni szkliwa z osadu i kamienia nazębnego, w praktyce staje się zabiegiem leczniczym, podczas którego trzeba dokonać ekstrakcji niektórych zębów.
Codziennie czyszczenie zębów u psa to jedyny sposób na utrzymanie higieny jamy ustnej i uchronienie pupila przed licznymi chorobami. Poza tym niezbędne jest wykonywanie kontroli stomatologicznych przynajmniej raz w roku, by uniknąć poważnych powikłań związanych z osadzaniem się osadu i kamienia nazębnego.