Regularne wizyty u weterynarza są wymagane na czas szczepienia przeciwko wściekliźnie, ale nie tylko. Badanie krwi u psa warto regularnie powtarzać, aby szybko zdiagnozować groźne choroby. Sprawdź, kiedy jest to konieczne i co dają wyniki badań.
Badanie krwi u psa – kiedy się je wykonuje?
Kiedy wykonuje się badanie krwi u psa? Istnieje przynajmniej kilka przypadków, w których warto się na to zdecydować.
Profilaktyka to podstawa!
Badanie morfologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie. U psów młodych powtarzaj je raz w roku. Wraz z wiekiem należy wykonywać je częściej. U psów powyżej 7. roku życia warto powtarzać podstawową morfologię z biochemią dwa razy do roku.
Dodatkowo możesz zdecydować się również badania przesiewowe. Zaleca się je w przypadku ras, które są genetycznie narażone na niektóre schorzenia. Pozwala to monitorować stan psa, zwłaszcza gdy wśród jego najbliższych krewnych zdarzały się choroby.
Badania a operacje chirurgiczne
Przychodnia weterynaryjna powinna nalegać na wykonanie badania każdorazowo przed zabiegiem chirurgicznym, czy każdym innym, który wymaga podania narkozy lub zwiotczenia. Badanie należy wykonać bezpośrednio przed operacją. Stanowi ono jeden z czynników kwalifikujących do dalszych procedur.
Badanie krwi u psa a choroby zakaźne
Badania laboratoryjne – w tym badanie biochemiczne krwi – wykonuje się przy chorobach zakaźnych z ostrym lub przewlekłym przebiegiem. Zależnie od objawów lekarz weterynarii może zlecić wykonanie np. czynników krzepnięcia krwi. Podstawowe badanie morfologiczne krwi mówi dużo o stanie psa i tym, czy może być leczony w domu, czy musi pozostać w szpitalu. Lekarz może zlecić również badania dodatkowe, jeśli podstawowe parametry nie dadzą odpowiedzi na to, dlaczego pies choruje, albo będą dawać niejednoznaczny obraz kliniczny. Badanie podstawowe jest zawsze wstępem do dalszej diagnostyki.
Badanie krwi u psa przed niektórymi podróżami
Na przykład tak zwane miareczkowanie, czyli badanie stężenia przeciwciał przeciwko wściekliźnie, wykonuje się przed wjazdem do krajów skandynawskich.
Przygotowanie do badania i jego przebieg
Aby wykonać diagnostyczne badanie krwi u psa, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do pobierania krwi. U psów niezbędna jest głodówka przynajmniej przez 12 godzin przed pobraniem, zwłaszcza gdy wykonywany jest profil biochemiczny. Okres postu powinien być wydłużony nawet do 16 godzin, jeśli pies po badaniu poddawany jest zabiegowi chirurgicznemu albo konieczne jest sprawdzenie poziomu glukozy.
Przebieg pobrania
Badanie krwi u psa wykonuje się podobnie jak u człowieka. Lekarz lub technik najpierw golą sierść w miejscu, z którego pobrana będzie krew – zwykle w górnym odcinku przedniej łapy. Następnie miejsce jest dezynfekowane. Krew może być pobierana do strzykawki albo zbierana do specjalnej probówki bezpośrednio przez igłę. Potem konieczne jest uciskanie miejsca wkłucia przez kilka minut, aby nie powstał krwiak. Całość, u psa, który współpracuje, nie trwa dłużej niż minutę wraz z przygotowaniem.
Podstawowe i specjalistyczne badania parametrów krwi
Do podstawowych badań u psów należą morfologia i biochemia. Oznacza się w ich trakcie standardowe składniki krwi, takie jak krwinki czerwone, leukocyty, czy płytki krwi. Wyniki mogą poinformować np. o anemii, odwodnieniu, czy świadczyć o chorobie zakaźnej. To jednak nie wszystko.
Wyniki testów a diagnoza specjalistyczna
U psów wykonywane są również testy specjalistyczne, np. w kierunku:
- niektórych chorób zakaźnych – szybkie testy płytkowe jak w przypadku parwowirozy i testy laboratoryjne jak miareczkowanie;
- ostrych i przewlekłych stanów zapalnych konkretnych narządów, np. wątroby czy trzustki;
- obecności antygenów związanych z chorobami pasożytniczymi lub nowotworowymi.
Interpretacja wyników
Wyniki badań przedstawione są w taki sposób, że każdy opiekun jest w stanie je odczytać. Ważne jest jednak, abyś samodzielnie nie diagnozował swojego czworonoga. Wyniki powinien zobaczyć lekarz weterynarii, który zestawi je z rezultatami pozostałych badań, a także wywiadem z opiekunem. Zwłaszcza że podwyższenie lub obniżenie niektórych parametrów może być rezultatem przyjmowanych przez psa leków albo po prostu zaawansowanego wieku.
Cena badania krwi u psa
Cena badania krwi u psa w dużej mierze zależy od miasta i renomy gabinetu. Zazwyczaj podstawowa morfologia nie kosztuje więcej niż 20 zł, z kolei wraz z biochemią koszt badania nie powinien przekroczyć 50 zł. Bardziej specjalistyczne testy, na przykład wykrywające nowotwory, mogą kosztować odpowiednio więcej. W takich przypadkach trzeba liczyć się z kosztem nawet kilkuset złotych.
Badanie krwi u psa jest tak samo istotne, jak u człowieka. Pozwala na wykrycie wielu groźnych chorób i szybkie ich leczenie. Wizyty w gabinecie w celu badania z próbki krwi powtarzaj regularnie, jeśli zależy ci na zdrowiu psa.