Zapamiętaj!
- Rybie ości są twarde i ostre, co czyni je trudnymi do strawienia i potencjalnie niebezpiecznymi dla zwierzaka, który je zje.
- Gdy pies zje ość ryby, może doświadczyć różnych poważnych problemów zdrowotnych, takich blokada przewodu pokarmowego, perforacja wnętrzności czy zapalenia i infekcje.
- Obserwowanie psa po zjedzeniu ości jest kluczowe do szybkiego wykrycia jakichkolwiek niepokojących objawów, które mogą wymagać interwencji weterynaryjnej.
- W przypadku podejrzenia zjedzenia ości przez psa leczenie może obejmować naturalne przepuszczenie ości przez przewód pokarmowy, endoskopię lub zabieg chirurgiczny.
Czym są ości? Podstawowe informacje
Rybie ości – inaczej kostki mięsne lub kości międzymięśniowe – to twarde, sztywne struktury, które występują u ryb kostnoszkieletowych. To ścięgna o zróżnicowanym stopniu skostnienia. To twardość i ostre zakończenia ości sprawiają, że są one bardzo trudne do strawienia i mogą narobić psu poważnych problemów. Ości rybne przybierają różne formy i rozmiary, ale zazwyczaj mają ostrą krawędź i sztywną strukturę.
Są one w stanie przebić delikatne tkanki przewodu pokarmowego, co może prowadzić do poważnych obrażeń. Dlatego zawsze powinno się usunąć ości z ryby, zanim zostanie ona podana psu. Ości rybne mogą być źródłem wapnia i innych minerałów. Jednak ryzyko związane z połknięciem przez psa przewyższa korzyści zdrowotne.
Rodzaje, cechy rybnych ości. Dlaczego są niebezpieczne dla psów?
Ości rybne są nie tylko małe i ostre, ale także wyjątkowo twarde, co sprawia, że mogą stanowić poważne zagrożenie dla psa. Istnieją trzy główne rodzaje ości:
- ości szkieletowe – są głównym elementem strukturalnym ryby i mogą być ostre lub cienkie;
- promienie płetw – to długie, cienkie ości, które są częścią płetw ryby;
- ości skrzelowe – znajdują się w górnej części gardła ryby.
Jeżeli pies zjadł ości, to może być to dla niego niebezpieczne niezależnie od rodzaju. Z kilku powodów:
- po pierwsze – rybie ości są na tyle ostre, że mogą przebić ścianki przewodu pokarmowego;
- po drugie – ze względu na ich twardość są trudne do strawienia;
- po trzecie – niektóre kości międzymięśniowe mogą utknąć w jelitach psa.
Pies zjadł ości – czynniki ryzyka związane z połknięciem kostek mięsnych
Istnieje mnóstwo zmiennych, od których zależy przebieg i rozwój całej sytuacji. Na stopień ryzyka wpływają przede wszystkim:
- rasa psa;
- wiek;
- stan zdrowia;
- ilość zjedzonych ości;
- rozmiar kości międzymięśniowych.
Duże psy mają na ogół większe przewody pokarmowe, dzięki czemu mogą lepiej poradzić sobie z małymi ośćmi. Starsze psy i te z problemami zdrowotnymi mogą mieć trudności z trawieniem ości. Szczególnie niebezpieczne są ości połknięte „na sucho” – bez mięsa, tłuszczu lub innej substancji z pokarmu, która mogłaby pomóc w ich przesunięciu przez przewód pokarmowy. Co więcej, im więcej ości pies zje na raz, tym większe jest ryzyko powstania blokady lub innego poważnego problemu.
Główne zagrożenia związane ze zjedzeniem rybich ości przez psa
Kiedy pies zje ości, istnieje realne ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych. Ważne jest, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia i znać objawy, które mogą wskazywać na problem:
Uszkodzenia narządów – ości rybne są ostre i mogą łatwo przeciąć delikatne tkanki przewodu pokarmowego psa. To może prowadzić do bólu, krwawienia i stanu zapalnego. Objawy mogą obejmować:
- wymioty;
- brak apetytu;
- apatię;
- zmiany w zachowaniu (m.in. nerwowość lub agresja);
- widoczne trudności z jedzeniem lub połykaniem.
Perforacja przewodu pokarmowego – w niektórych przypadkach ość rybna może nawet przebić ściankę narządu na wylot, prowadząc do poważnego zapalenia i zakażenia. Perforacja jest zdecydowanie sytuacją krytyczną, istnieje ryzyko zgonu. Może objawiać się poprzez:
- intensywny ból;
- bardzo powolne tempo oddychania;
- brak energii;
- bladość dziąseł;
- utratę przytomności.
Blokada przewodu pokarmowego – rybie ości mogą zablokować układ trawienny psa, powodując ból, wymioty, brak apetytu i utratę energii. Blokada jest sytuacją wymagającą natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia narządów i zagrażać życiu.
Zapalenie jamy ustnej lub gardła – ości mogą zranić psa w górnej części przewodu pokarmowego, co wywołuje ból i dyskomfort podczas jedzenia czy picia. Możesz też zauważyć, że twój pies ślini się więcej niż zwykle, jest niechętny do jedzenia, czy też nieustannie drapie lub tarmosi swoją paszczę. Kostki mięsne mogą też utknąć w gardle. Oba scenariusze sprzyjają infekcjom, a stan zapalny może obejmować kolejne części ciała (np. uszy).
Co robić, jeżeli pies zje ość?
Jeżeli podejrzewasz, że twój pies mógł połknąć rybną kostkę mięsną, należy zachować spokój. Pierwszym krokiem jest obserwacja zachowania czworonoga. Czy wygląda nieswojo? Czy ma problemy z jedzeniem, piciem lub oddychaniem? Czy ma wymioty lub biegunkę? Czy jest apatyczny lub wydaje się odczuwać ból? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi „tak”, trzeba natychmiast skontaktować się z weterynarzem.
Jeżeli twój pupil wygląda na zdrowego i nie wykazuje żadnych objawów, wciąż musisz go obserwować przez kilka następnych dni. Rybie ości mogą zaszkodzić psu nawet kilka dni po ich połknięciu. Jeżeli w jakimkolwiek momencie zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zabierz psa do lekarza weterynarii.
Jeżeli czworonóg wykazuje oznaki silnego dyskomfortu lub cierpienia, takie jak ostre wymioty, krew w kale, utrata apetytu, apatia lub ciężkie oddychanie, powinieneś natychmiast udać się do weterynarza. Mogą to być oznaki poważnej blokady lub perforacji przewodu pokarmowego.
Postępowanie, zabiegi u weterynarza
Jeżeli pies zjadł ość, wszystko od zależy stanu zdrowia pupila i lokalizacji kostek mięsnych w jego ciele. Specjalista może zastosować kilka różnych metod. Możliwe, że ość przejdzie przez przewód pokarmowy zwierzaka naturalnie. Jeżeli ość jest mała i nie spowodowała żadnych poważnych uszkodzeń, weterynarz może zalecić obserwację psa w domu. W przypadku niektórych czworonogów lekarz może zalecić podanie psu wysokobłonnikowej karmy lub chleba, aby pomóc przesunąć ość przez przewód pokarmowy.
Jeżeli ości były duże, ostre lub znajdują się w miejscu, które może powodować problemy, weterynarz może zdecydować, o usunięciu kości międzymięśniowych ryby z przewodu pokarmowego psa. To może wymagać endoskopii, która polega na wprowadzeniu długiego, cienkiego rurkowego instrumentu przez usta psa do jego żołądka lub jelit.
Jeżeli ość przebiła ściankę przewodu pokarmowego psa lub spowodowała poważną blokadę, nie obejdzie się bez operacji. W takim przypadku weterynarz przeprowadzi chirurgiczne usunięcie ości i naprawę uszkodzonych tkanek. W poważnych okolicznościach zabieg nigdy nie ma pełnej gwarancji powodzenia.
Bez względu na wybraną metodę leczenia trzeba ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza i zapewnić swojemu psu odpowiednią opiekę. Najlepiej zapobiegać problemom i dbać o bezpieczeństwo swojego psa, by nie zjadał ości. Pamiętaj, aby zawsze usuwać ości z ryb przed podaniem ich swojemu psu i zawsze nadzorować swojego psa podczas posiłków oraz uniemożliwić mu dostęp do „pachnących” resztek ze śmietnika.