Żywienie pająków
Pająki
Pająki to zwierzęta, które trudno uznać za odpowiedniki kota czy psa – najpopularniejszych domowych pupili. Mimo to z każdym rokiem zdobywają kolejnych miłośników. Czy hodowla pająków jest wymagająca? Te informacje znajdziesz w naszych artykułach!
Gatunki pająków
Pająk domowy – niepozorny gość naszych domów
Pająki
Czy pająki gryzą ludzi?
Choroby i profilaktyka pająków
Jak widzi pająk? Wszystko o wzroku pająka
Gatunki pająków
Ptasznik dla początkującego – co musisz wiedzieć?
Gatunki pająków
Ptasznik kędzierzawy (Tliltocatl albopilosum) – hodowla
Gatunki pająków
Ptasznik australijski (Atrax robustus) – hodowla i opis gatunku
Żywienie pająków
Co jedzą pająki, czyli jak zadbać o swojego włochatego przyjaciela?
Chociaż wiele osób naprawdę nie lubi pająków, to w Polsce nie musimy się ich bać – w naszym klimacie dziko nie żyją gatunki niebezpieczne dla człowieka. Co więcej, nawet w Australii, która jest znana z prawdziwie zabójczej fauny, od kilkudziesięciu lat nie odnotowano zgonu w wyniku ukąszenia pająka! Także wśród pająków hodowlanych nie każdy gatunek jest groźny dla człowieka, ale hodowca powinien zachować ostrożność.
Pająki, które możesz spotkać w naturze w Polsce
Szacuje się, że w Polsce żyje około 800 gatunków pająków. To dużo, choć niewiele w skali całego świata (około 50 000 gatunków). Kilka najczęściej spotykanych w Polsce okazów to między innymi:
- topik;
- sieciarz jaskiniowy;
- bagnik nawodny;
- tygrzyk paskowany;
- strojniś nadobny;
- mrówczynka.
Jak już wspominaliśmy, nie musisz się ich bać – choć niektóre polskie gatunki pająków są jadowite, to wydzielana przez nie trucizna nie zrobi ci krzywdy. W najgorszym razie ugryzienie będzie po prostu bardzo nieprzyjemne. Mimo wszystko nie staraj się zaprzyjaźniać z napotkanymi pająkami! To niewielkie zwierzęta, ale potrafią się skutecznie bronić.
Ptasznik – wybór początkujących hodowców
Niemal każdy miłośnik pająków hodowlę rozpoczyna od jednego z gatunków ptasznika. Nic dziwnego – to zwierzęta nie tylko mało wymagające, ale też stosunkowo niegroźne. Jeśli hodowca popełni błąd i zostanie zaatakowany przez swojego podopiecznego, skończy się to po prostu nieprzyjemnym ugryzieniem, bez poważniejszych konsekwencji.
Specjaliści polecają naziemne gatunki ptaszników – są one największe i uważane za najpiękniej ubarwione. Przede wszystkim nie są też bardzo agresywne, choć warto pamiętać o zachowaniu ostrożności w kontakcie z nimi). Nie mają one dużych wymagań co do temperatury – w dzień powinna być utrzymana w zakresie 24-25°C, w porze nocnej może spaść do nawet 5-6°C.
Jakie terrarium wybrać?
Terraria dla pająków nie są duże, co przekłada się na niewygórowaną cenę. Najważniejsze są jednak akcesoria, które pozwolą ci zadbać o warunki stworzone dla pająka.
Odpowiednia temperatura dla pająka
Pająki hodowlane należą do gatunków raczej ciepłolubnych. Powinieneś im zapewnić temperaturę jak najbardziej zbliżoną do tej, która występuje w ich środowisku naturalnym. Do wyboru masz:
- klasyczne żarówki – przez wielu hodowców uznawane za co najmniej kontrowersyjne rozwiązanie, bo pajęczaki raczej nie lubią ostrego światła;
- żarówki na podczerwień;
- maty grzewcze;
- skałki grzewcze.
Nie są to rozwiązania uniwersalne! Dowiedz się, jakich warunków potrzebuje twój gatunek pająka, żeby dobrać odpowiednie akcesoria do utrzymania temperatury w terrarium. Dobrym pomysłem będzie też dodanie do instalacji termostatu, który zadba o utrzymanie stałej temperatury w zbiorniku.
Wilgotność w terrarium
Pająki mają także różne wymagania dotyczące wilgotności powietrza w akwarium. Jedne preferują bardziej suche środowiska, inne – wręcz przeciwnie. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w terrarium nie jest trudne i w zdecydowanej większości przypadków sprowadza się do spryskania środka zbiornika wodą co 2-4 dni. Woda używana do oprysków powinna zostać wcześniej przegotowana, co pozwoli wyeliminować obecne w niej bakterie i inne biologiczne zanieczyszczenia. Pamiętaj, że pająki są mało odporne na tego typu zagrożenia.
Czy hodowla pająków jest trudna?
Pająki to z pewnością zwierzęta nie dla każdego – nie zbudują z właścicielem więzi tak jak psy czy koty, nie nadają się do głaskania czy interakcji. Mimo to grono ich miłośników ciągle się powiększa. Najpopularniejsze gatunki wcale nie są wymagające w hodowli, ale mimo to musisz zapewnić im stałe i odpowiednie warunki. Z naszych artykułów dowiesz się, jak to zrobić!