Pierwsze króliki udomowiono około 500 lat temu. Z punktu widzenia ewolucji to zaledwie chwila. Chociaż obecnie wiele domów zamieszkują liczne rasy różnych króliczych miniaturek, to w istocie zwierzęta te nieznacznie różnią się od swoich dzikich kuzynów. Siedzenie w ciasnej klatce nie będzie dla nich komfortowe. To ciekawskie i żywe zwierzaki, które potrzebują przestrzeni i okazji do eksplorowania otoczenia. Jak powinien wyglądać wybieg dla królika? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Wybieg dla królika – czy jest konieczny?

Nawet obszerny kojec nie zastąpi królikowi wybiegu. Bardzo ważne jest to, aby przynajmniej raz dziennie zwierzę miało szansę rozprostować łapki, powęszyć i się pobawić.

królik

Niektórzy opiekunowie zapewniają swoim królikom wolny dostęp do całego mieszkania. To jednak wymaga dosyć dużych przygotowań (przede wszystkim ukrycia kabli i zabezpieczenia mebli). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie wybiegu. Przestrzeń nie musi być ogromna, ale ważne, by królik się nie nudził.

Wybieg dla królika – w domu, czy na dworze?

Króliki świetnie czują się na trawie. Jeżeli pogoda na to pozwala, możesz zdecydować się na wybieg dla królika w ogrodzie. Jest to jednak możliwe wyłącznie w miesiącach letnich. Króliki miniaturki (a także te hodowlane, które większość życia spędziły w domu) nie mogą mieszkać na dworze.

Wybieg zewnętrzny powinien być umieszczony w zacienionym miejscu. Zapewnij zwierzęciu domek, który będzie kryjówką. Daj mu także dostęp do wody i zabawek. Bardzo ważne jest to, aby wybieg był chroniony siatką od góry. Małe zwierzęta, w tym także króliki, są bowiem narażone na ataki drapieżnych ptaków.

królik

Bezpieczny wybieg domowy – jak go zrobić?

Każdy wybieg dla królika powinien być odgrodzony od reszty mieszkania. Do tego celu można użyć dużego kojca dla zwierząt. Jeżeli masz taką możliwość, możesz skorzystać z niewielkiego pokoju, w którym nie ma odsłoniętych kabli ani innych niebezpiecznych przedmiotów.

Zadbaj o to, aby uniemożliwić królikowi zaklinowanie się w miejscu, z którego nie będzie mógł wyjść. W zasięgu króliczego pyszczka nie powinno być żadnych środków chemicznych ani produktów z tworzywa sztucznego, które mógłby zjeść lub polizać.

Zabawki i wyposażenie na króliczym wybiegu

Wybieg powinien być dla króliczka miejscem zabawy i bezpiecznej przygody. Jeżeli już zapewniłeś zwierzakowi ochronę ,warto wypełnić przestrzeń potrzebnym wyposażeniem.

Bardzo ważne są zabawki! Wybieraj trwałe drewniane gryzaki. Dobrze sprawdzą się także szeleszczące tunele i kule smakule. Unikaj plastikowych zabawek, które bardzo łatwo mogą zostać przez królika zjedzone.

Na wybiegu dla królika powinny znaleźć się także:

  • paśnik z siankiem (do którego królik musi mieć stały dostęp);
  • poidło lub miska z wodą;
  • kuweta.
królik

Drewniana klatka dla królika z wybiegiem do ogrodu

W sklepach zoologicznych można znaleźć duże drewniane klatki z dołączonym wybiegiem. Wiele osób zastanawia się nad zakupem takiego modelu. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj są to konstrukcje przeznaczone do ogrodu. Jak już wiesz, króliki nie powinny mieszkać na dworze. Nawet latem noce mogą być chłodne. Bardzo łatwo o przeziębienie, pasożyty, a nawet o ataki drapieżników.

Dobrze urządzony wybieg dla królika to przestrzeń, która daje zwierzętom mnóstwo radości. Pozwala także spełnić ich naturalną potrzebę eksploracji. Musisz jednak pamiętać, że najważniejszym kryterium jego organizacji jest bezpieczeństwo. Kojec dla królika można rozłożyć zarówno w domu, jak i poza nim. Zewnętrzne wybiegi trzeba jednak zawsze osłaniać od góry. Ogranicz je wyłącznie do letnich miesięcy.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.