Opiekunowie często zauważają wiszący brzuch u kota po kastracji lub starszego. Boją się otyłości – w końcu to poważny problem! Powoduje groźne choroby, m.in. serca, trzustki, kręgosłupa i cukrzycę. Jednak czy widoczny primordial pouch to ostatni dzwonek na odchudzenie kota?
Czy zwisający fałd jest objawem nadwagi?
Luźna fałdka na brzuchu kojarzy się ludziom z problemem nadmiarowych kilogramów. W przypadku kota jest jednak częścią anatomii. Taka jest budowa kota! Mają ją lwy, rysie czy nawet słynące z szybkości gepardy. W przypadku niektórych ras kotów nawet wzorzec ją podkreśla. Przykładem jest egipski mau. Wiszący brzuch (a raczej fałd brzuszny) u kota domowego, zwany primordial pouch, nie jest oznaką kłopotów z wagą. Jednak nadwaga i otyłość to częsty problem kotów domowych. Wielu opiekunów kotów przekarmia swoje mruczki, co ma fatalne skutki dla ich zdrowia.
Jak karmić kota, by uniknąć nadwagi?
Żaden kot nie uniknie chorób, jeśli nie będzie prawidłowo żywiony. Dobrze dobrana karma, ilość i wielkość posiłków mają ogromne znaczenie! Koty są bezwzględnymi mięsożercami, niektóre mają jednak specjalne potrzeby. Sterylizowane mruczki cechuje większa skłonność do nadwagi. Rozwiązaniem mogą być tu specjalnie skomponowane karmy, np. Brit Care Grain-Free Sterilized Urinary. Jeśli kot jest starszy i ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, dobrym wyborem może okazać się np. Brit Care Grain-Free Senior Weight Control.
- bezzbożowa karma dla dorosłych, sterylizowanych kotów
- wspiera zdrowie nerek i drogi moczowe
- pomaga w utrzymaniu optymalnego pH moczu
- bezzbożowa karma dla starszych kotów (powyżej 7 lat)
- codzienne wsparcie organizmu seniora
- obniżona zawartość tłuszczu i wysoka podaż błonnika
- bezzbożowe, chrupiące smakołyki dla kotów
- lekkostrawna kaczka z malinami
- trafiają w gusta wybrednych zwierząt
Nadwaga u kota? Zmień nawyki!
Przykro patrzeć na domowego pupila, którego brzuch niemal trze o ziemię. Starszy sterylizowany kot statystycznie ma nadwagę częściej niż młody. Prawda jednak jest taka, że to opiekun karmi i odpowiada za kondycję pupila! Aby fałdka primordial pouch nie zmieniła się w otłuszczony brzuch, pamiętaj o tych nawykach:
- karm kota regularnie, kilka razy dziennie;
- rozdzielaj dawkę dzienną na małe porcje;
- pamiętaj o stałym dostępie do świeżej wody, szczególnie gdy podajesz suchą karmę.
Unikaj dokarmiania „na żądanie”. Nie ma natomiast nic złego w dobrej jakości przekąskach, takich jak przysmaki Carnilove Crunchy Duck with Raspberries, podawanych z umiarem. Stosuj je jako smaczną nagrodę za grzeczne zachowanie.
Primordial pouch – co to takiego?
W dosłownym tłumaczeniu primordial pouch znaczy tyle, co „pierwotny woreczek” („pierwotna sakiewka”, „pierwotna kieszonka”). Ten luźny fałd skóry występuje u wszystkich kotów. Jest skutkiem ewolucji i pełni kilka istotnych funkcji:
- jest swego rodzaju magazynkiem dodatkowego tłuszczu na brzuchu kota. Dzikim kotom pomaga przetrwać okres braku pożywienia między polowaniami;
- ochrania narządy wewnętrzne, stanowiąc dodatkowy margines tkanki tłuszczowej na wypadek uszkodzeń ciała;
- przy braku otyłości ułatwia poruszanie się i rozciąganie ciała.
Samo istnienie primordial pouch u kota jest czymś zupełnie normalnym.
Nadwaga a wiszący fałd skóry – jak się nie pomylić?
O ile obecność nadmiaru skóry w postaci primordial pouch nie powinna niepokoić właściciela, o tyle nadmiar tłuszczu, czyli otyłość, stanowi już poważne zagrożenie dla psów i kotów. Przeciętny kot waży ok. 4 kg. Dodatkowy kilogram nadwagi stanowi więc aż 25% jego masy ciała. To tak, jakby człowiek ważący 100 kg miał aż 25 dodatkowych kilogramów!
Oczywiście mogą występować znaczne różnice wielkości między konkretnymi rasami kotów, należy więc bacznie przyglądać się kociej sylwetce i systematycznie kontrolować wagę. Skala BCS (Body Condition Score) pozwala ocenić kondycję zwierzaka. Kot w dobrej formie ma delikatnie wyczuwalne żebra i widoczny od boku lekko podkasany brzuch. Patrząc od góry, można zauważyć talię. Jeśli nie potrafisz samodzielnie ocenić aktualnej budowy ciała swojego kota, udaj się w tym celu do gabinetu weterynaryjnego.
Dlaczego u młodych kotów primordial pouch jest często niewidoczny?
U kociaka w wieku 6 miesięcy jest znacznie trudniej dostrzec ten charakterystyczny fałd skórny. Inaczej rzecz ma się u kocich seniorów. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem skóra traci zwykłą elastyczność i luźno zwisa. Może się nawet kołysać podczas ruchu. Wyraźny primordial pouch nieraz niepokoi opiekunów. Często staje się bardziej widoczny po zabiegu sterylizacji. Nie jest jednak powodowany samym zabiegiem. U kocich staruszków oraz u niektórych mruczków po kastracji spowalnia metabolizm, co powoduje skłonność do nadwagi. Zwróć więc uwagę na dietę swojego kota.
Każdy kot posiada primordial pouch, choć takie rasy jak tzw. bengal czy egipski mau mają tę osobliwą fałdkę luźnej skóry wyraźniejszą. Z wiekiem jednak staje się on widoczny u wszystkich mruczków, niezależnie od rasy. Może być dość duży w efekcie odchudzania, zwłaszcza po dużej otyłości. Lepszy jednak duży fartuszek, niż za duży i ciężki brzuszek.