Koszt utrzymania kota może się wahać zależnie od tego, z jakiej półki cenowej wybierzesz produkty, które nabywasz. Istnieją jednak stałe koszty, które trzeba ponosić co miesiąc, jak i powtarzające się nieco rzadziej albo w ogóle jednorazowe. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie kota.
Wyprawka dla kota – jaki to koszt?
Zanim zdecydujesz się na kota, musisz kupić dla niego odpowiednie akcesoria. Są to rzeczy niezbędne, jak i takie, które stanowią wydatek warty rozważenia. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie kota, zanim w ogóle mruczek zagości w twoim domu.
Zakup kuwety i żwirku
Kuweta może być kosztem albo minimalnym, albo całkiem sporym, zależnie od modelu, który wybierzesz. Tradycyjne kuwety odkryte kosztuję kilkanaście złotych. Zautomatyzowana kryta kuweta kosztuje nawet prawie 400 zł. Do tego musisz dokupić łopatkę do zbierania odchodów. Konieczny jest też żwirek dla kota. Tutaj możesz wybrać produkt, którego zwierzak używał dotychczas. Odradza się jedynie żwirek silikonowy dla kociąt, bo mogą próbować go jeść. Sprawdzi się jednak dla kotów dorosłych.
Legowisko i drapak
Te dwie rzeczy często się łączą i to od nich zależy, ile kosztuje utrzymanie kota na samym początku wspólnej drogi. Koty z zasady lubią spać na wysokości, dlatego dobrym wyborem jest drapak dla kota, który ma dodatkowo wysoko położone platformy i budki. Taki model, zależnie od skomplikowania, może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.
Zabawki dla kota i akcesoria
Podstawą w opiece nad kotem jest realizacja łańcucha łowieckiego. Kot domowy potrzebuje więc zabawy, która stymuluje jego naturalne potrzeby. Całkowity koszt zabawek nie jest wysoki, bo wynosi zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt złotych za podstawowe modele myszek czy wędek. Musisz też doliczyć koszt szczotki lub furminatora, zależnie od sierści zwierzęcia.
Koszt zakupu kota
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet koty adopcyjne zwykle kosztują. Cena za kota może wynosić kilkanaście złotych, ale większy datek w schronisku czy fundacji na pewno zostanie spożytkowany na potrzeby pozostałych tam zwierząt. Z kolei cena kota rasowego niekiedy sięga nawet 10 tysięcy złotych.
Karma dla kota
Na start warto kupić tę karmę, którą kot jadł dotychczas. W ten sposób zapobiegniesz biegunkom czy problemom z trawieniem, gdy zwierzę będzie dodatkowo narażone na stres związany ze zmianą domu. Jeśli nie wiesz, co twój pupil jadł dotychczas, zadbaj o niego i wybierz dobrej jakości karmę mięsną, najlepiej mokrą. Pamiętaj, że kot jest drapieżnikiem i mięsożercą, więc można żywic go również dietą BARF. Wybór sposobu wyżywienia kota wpływa na to, ile kosztuje utrzymanie kota w przyszłości.
Transporter dla kota
Ważnym zakupem, o którym zapomina wiele osób, jest transporter. Dzięki niemu bezpiecznie przewieziesz czworonoga na wizytę do lekarza weterynarii. Powinien być dopasowany do gabarytów zwierzęcia lub danej rasy w przypadku kotów szczególnie dużych jak maine coon. Pamiętaj, że obroża czy szelki i smycz nie sprawdzą się tak dobrze, bo przerażony kot łatwo z nich ucieknie. W kontekście tego, ile kosztuje utrzymanie kota, nie warto oszczędzać na takich jednorazowo kupowanych akcesoriach.
Ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie?
Na miesięczny koszt utrzymania kota składają się zwykle karma i żwirek. Koty powinny na co dzień spożywać dobrej jakości karmę mokrą wysokomięsną. Istnieje przekonanie, że dobre i zdrowe karmy są drogie, jednak to nie prawda. Najlepiej zamawiać zestawy puszek w sklepach internetowych niż saszetki. Trzeba jednak zaznaczyć, że to, ile kosztuje utrzymanie kota, zależy od jego wieku. Młody kociak może jeść nawet o połowę więcej niż taki, który już zakończył proces wzrostu. Wykarmienia dorosłego kota to koszt od 80 do 100 złotych.
Koty korzystają z kuwety, dlatego konieczny jest wybór dobrego żwirku. Obecnie wybór jest niemal nieograniczony. Warto wybierać naturalne żwirki, które dobrze chłoną zapach i zbrylają się, co znacznie ułatwia sprzątanie. Warto poczynić oszczędności w tym, ile kosztuje utrzymanie kota, i wybierać duże worki po 10 litrów żwirku. Przy jednym zdrowym kocie na dobrej jakości żwirek nie wydasz więcej niż 30–40 złotych miesięcznie. Nieco tańszy jest żwirek bentonitowy, a droższy żwirek drewniany.
Ile kosztuje utrzymanie kota? Profilaktyka weterynaryjna
Jeśli zdecydujesz się adoptować kota, zwykle dachowca, kastracja nie będzie cię już dotyczyć, a wiąże się ona z kosztem kilkuset złotych. Musisz nadal jednak zadbać o odrobaczanie pupila, którego chcesz przygarnąć. To, ile kosztuje utrzymanie kota pod kątem profilaktyki, zależy od jego rozmiaru i trybu życia. Koty wychodzące warto odrobaczyć kilka razy w roku, a dodatkowo zaszczepić zgodnie z kalendarzem szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie. Choć będą zużywać mniej żwirku, opiekunowie nie zaoszczędzą na tym zbyt wysokich kwot. Ważne jest też zabezpieczenie przeciwko pchłom i kleszczom, za które zapłacisz od 20 do 50 zł miesięcznie, zależnie od wybranej metody.
Do tego dochodzą jeszcze badania profilaktyczne. Warto przynajmniej raz w roku wybrać się na wizytę do lekarza. Za podstawowe badania krwi kota zapłacisz ok. 50 złotych. Dalsza profilaktyka to większy wydatek, ale zależy od potrzeb danego zwierzęcia.
Ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie? Jeśli masz jednego mruczka, to utrzymanie kota wynosi od 120 do 150 złotych. Pamiętaj jednak, że najdroższe są wyprawka, np. koci drapak, i opieka weterynaryjna. Badania profilaktycznie i szczepienia może nie będą dużym obciążeniem, jednak w razie choroby warto mieć trochę oszczędności na pokrycie wszystkich kosztów.