Wszy u kota to problem, który nie jest częsty, jednak może się pojawić. Pasożyty te powodują świąd i podrażnienia skóry, a nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Jak rozpoznać objawy inwazji wszy u kota i skutecznie je wyeliminować?
Czym są wszy u kotów?
Wszy to małe, bezskrzydłe owady pasożytujące na skórze i sierści kotów. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest wesz kocia (Felicola subrostratus), która żywi się krwią zwierzęcia. Dorosłe osobniki mają ok. 1-2 mm długości, są koloru beżowego lub brązowego. Samice składają jaja (gnidy) przyklejone do włosów, z których po ok. 2 tygodniach wylęgają się larwy.
Wszy nie potrafią skakać ani latać, przenoszą się przez bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem lub jego posłaniem, szczotkami itp. Często atakują osłabione, chore lub starsze koty, ale problem może dotknąć każdego osobnika. Inwazja wszy u kota jest nie tylko uciążliwa dla zwierzęcia, ale też niebezpieczna dla jego zdrowia. Dlatego warto umieć ją rozpoznać i wiedzieć, jak pomóc swojemu pupilowi.
Jakie są objawy inwazji wszy u kota?
Podstawowym objawem wskazującym na obecność wszy u kota jest silny świąd skóry. Zwierzę drapie się intensywnie, często do krwi, co prowadzi do powstawania ran i strupów. Na to również warto zwrócić uwagę:
- sierść w miejscach żerowania pasożytów może być przetłuszczona, matowa, sklejona. Czasem widoczne są też wyłysienia lub tzw. ścieżki – wąskie, pozbawione sierści pasy na skórze;
- przy bliższych oględzinach w sierści można dostrzec poruszające się owady oraz ich jaja – małe, białe punkty przyklejone do nasady włosów. Czasem widoczne są też odchody wszy w postaci drobnych, brązowych grudek;
- w przypadku silnej inwazji zwierzę może być osowiałe, mieć gorączkę, tracić apetyt.
Jak pozbyć się wszy u kota?
Leczenie inwazji wszy u kota polega na aplikacji preparatów owadobójczych, najczęściej w formie kropli lub sprayu. Substancje te działają na dorosłe pasożyty oraz ich larwy, ale nie niszczą jaj. Dlatego zabieg trzeba powtórzyć po ok. 2 tygodniach, gdy z gnid wylęgną się nowe osobniki. Ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń na opakowaniu i stosowanie preparatów przeznaczonych dla kotów, gdyż te dla psów mogą być dla nich toksyczne.
Równocześnie należy wyczyścić i zdezynfekować posłanie zwierzęcia, drapaki, transportery itp. Najlepiej wyprać je w wysokiej temperaturze lub spryskać preparatem owadobójczym. Warto też wyczesać sierść kota gęstym grzebieniem, by usunąć martwe pasożyty i ich jaja. Czynność tę trzeba powtarzać regularnie przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia.
Jeśli opiekun zauważy wszy u swojego pupila, powinien skontaktować się z weterynarzem. Może to bowiem świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym i obniżonej odporności. Specjalista sprawdzi ogólny stan zdrowia zwierzaka. W przypadku gdy w domu jest więcej mruczków, je również trzeba poddać badaniu.
Naturalne sposoby na wszy u kota
Oprócz gotowych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych, w walce z wszami u kota można wykorzystać niektóre naturalne substancje. Dobrze sprawdza się np. olejek neem (pochodzi z miodli indyjskiej), który działa owadobójczo i odstrasza pasożyty. Można dodać kilka kropli do szamponu lub wcierać bezpośrednio w skórę zwierzęcia. Ma właściwości antyseptyczne i koi podrażnienia.
Podobne właściwości ma olejek z drzewa herbacianego, który jest uważany za naturalny środek przeciwko pchłom i kleszczom. Jednak specjaliści ostrzegają, że ze względu na potencjalną toksyczność dla kotów należy stosować go bardzo ostrożnie i w dużym rozcieńczeniu. Radzimy jednak nie ryzykować zdrowiem zwierzęcia. Dobrym sposobem jest też posypywanie sierści kota sproszkowanymi ziołami, np. piołunem lub wrotyczem. Zawarty w nich olejek odstraszy wszy i zmniejszy ryzyko ponownego zarażenia.
Profilaktyka inwazji wszy u kotów
Aby uchronić kota przed wszami, warto stosować profilaktycznie preparaty przeciwpasożytnicze w formie kropli lub obroży. Trzeba pamiętać o regularnej wymianie posłania zwierzęcia, częstym czesaniu i przeglądaniu sierści. Koty wychodzące powinny być szczególnie dokładnie kontrolowane pod kątem obecności pasożytów.
Ważna jest też higiena otoczenia – odkurzanie dywanów, pranie koców, dezynfekcja legowisk itp. Należy unikać kontaktu kota z bezpańskimi zwierzętami oraz natychmiast reagować w przypadku pojawienia się objawów inwazji. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym łatwiej będzie pozbyć się wszy i uchronić pupila przed powikłaniami.