Gekon lamparci cieszy się ogromną popularnością wśród początkujących terrarystów od wielu lat. Zachęcają do niego różne odmiany kolorystyczne i łatwa dostępność. Do opieki nad tą jaszczurką trzeba się jednak solidnie przygotować, by móc cieszyć się zdrowym gekonem lamparcim przez długie lata. Hodowla gekona tygrysiego wymaga na przykład umiejętnego wprowadzania go w stan hibernacji zimą i posiadania w domu żywego pokarmu.
Piękny i wyjątkowy gekon lamparci
Eublepharis macularius nazywany jest gekonem lamparcim, gekonem tygrysim lub eublefarem tygrysim.
Łacińska nazwa oznacza „plamisty o prawdziwych powiekach” i wzięła się od jego ruchomych powiek. Jest to jedyny gekon, który potrafi zamknąć oczy!
Młode jaszczurki pokryte są ciemnymi pręgami ma jasnym tle, niczym tygrys. Z czasem te pasy zamieniają się w coraz mniejsze plamki. Drobne cętki na zwykle żółtym lub pomarańczowym tle sprawiają, że skóra gekona przypomina sierść lamparta.
Warunki życia Eublepharis macularius
Gekon lamparci występuje na pustyniach i półpustyniach o twardym podłożu w rejonach Azji Mniejszej i Środkowej. Unika typowo piaszczystych terenów, bo lubi chować się pod kamieniami oraz w podziemnych otworach i małych jamach.
Gekon tygrysi świetnie dostosowuje się do zmieniających się warunków. Zamieszkuje tereny lekko wilgotne, gdzie latem temperatura osiąga 40 stopni, a zimą spada poniżej 20 stopni w dzień. Nocą pojawiają się nawet przymrozki.
Budowa ciała i długość życia
Jeśli chodzi o wielkość, gekony tygrysie są całkiem sporymi jaszczurkami. Dorosłe osobniki zwykle osiągają długość do 30 cm, wliczając ogon. Ważą od 40 do 100 gramów. Skóra gekona lamparciego pokryta jest drobnymi łuskami, co sprawia, że w dotyku jest aksamitna. Ogon stanowi połowę długości ciała całego zwierzaka i pomaga mu w koordynacji ruchowej. Gekon regularnie zrzuca wierzchnią warstwę skóry, czyli przechodzi tzw. wylinkę. Żyją w hodowli nawet ponad 20 lat.
Niewiarygodne przystosowanie do życia gekona lamparciego
Te piękne gekony posiadają zdolność autotomii – odrzucenia ogona w sytuacji zagrożenia życia. Później ogon odrasta, choć nie jest już segmentowany i wyraźnie różni się od pierwotnego.
W ogonach eublefarów tygrysich magazynowane są zapasy tłuszczu i wody. Dzięki temu gekon potrafi przeżyć nawet kilka miesięcy bez pożywienia!
Pod przednimi łapkami u tych zwierzaków można zauważyć niewielkie zgrubienia. Są to woreczki wapniowe. W nich gekony lamparcie magazynują wapń, by korzystać z tego wyjątkowo ważnego dla nich pierwiastka w razie potrzeby.
Sztuczne kolory
W naturze wszystkie gekony są do siebie podobne. Różnice wynikają wprost z podgatunku, do którego się zaliczają. Gekon lamparci jest hodowany od wielu lat. Rozmnażając go celowo pod kątem odmian barwnych, uzyskano olbrzymią różnorodność. Niestety nie bez konsekwencji. Za niektórymi odmianami idą charakterystyczne problemy, na przykład:
- tremper albino – są nadwrażliwe na światło i promieniowanie ultrafioletowe, mają też gorszy wzrok;
- mack snow – wolniej rosną;
- enigma – mają problemy neurologiczne.
Jaki jest ten egzotyczny pupil?
Gekony lamparcie są wyjątkowo łatwe do oswojenia. Są przyjazne i ufne w stosunku do ludzi. Choć prowadzą raczej nocny tryb życia, w dzień można je spotkać, gdy zmieniają kryjówkę do spania lub wychodzą po przekąskę.
Gekony tygrysie nie potrafią chodzić po gładkich powierzchniach, jak np. gekon orzęsiony. Palce mają zakończone pazurkami i świetnie kopią oraz poruszają się po kamienistym podłożu. Te jaszczurki uwielbiają się wspinać, często więc wchodzą na najwyższy możliwy punkt na dekoracji w klatce.
Gekon lamparci jest bardzo terytorialny. Samce są wyjątkowo agresywne w stosunku do siebie.
Podstawowe warunki, jakie musisz zapewnić gekonowi
Klatka dla gekona lamparciego powinna być duża, ale nie wysoka. Minimalne wymiary terrarium powinny tak naprawdę zaczynać się od 80 cm długości. Może być szklana lub np. z płyty meblowej. Temperatura wewnątrz terrarium gekona powinna być w zakresie od 25 do 35 stopni w dzień, a w nocy należy obniżyć ją do 20 stopni. Potrzebne jest oświetlenie.
Odpowiednie podłoże to piaszczysto-kamienista kilkucentymetrowa warstwa ze skalnymi kryjówkami. W naturalnym środowisku gekony wygrzewają się na rozgrzanych kamieniach. Warto zapewnić im taką możliwość przez podgrzewanie podłoża matami lub kablami grzewczymi.
Opieka nad stadkiem jaszczurek
Gekony lamparcie to zwierzątka stadne. Najlepiej, gdy w grupce jest tylko jeden samiec z kilkoma samicami. Jeśli nie chcesz rozmnażać swoich gekonów tygrysich, możesz trzymać po prostu same samiczki.
Wyjątkowo ważna jest codzienna pielęgnacja klatki. Na szczęście gekony tygrysie najczęściej załatwiają się w jednym, wybranych przez siebie miejscu. Ułatwia to codzienny obowiązek usuwanie moczu i kału z terrarium. Każdego dnia musisz też pozbyć się resztek jedzenia i koniecznie umyć miski i wymienić wodę do picia na świeżą.
Niezbędne jest też codzienne delikatne zraszanie wnętrza wodą.
Co je gekon lamparci?
Gekony lamparcie są mięsożercami. Oznacza to, że absolutnie zakazane jest urozmaicanie ich diety warzywami, owocami czy zieleniną! Nie można też podawać tym zwierzakom żadnych znalezionych wolnożyjących owadów! Niestety zdarza się to nagminnie i jest traktowane jak coś zabawnego. Tymczasem twój gekon może się zarazić groźnymi dla jego życia pasożytami. Z tego samego powodu nie powinno się podawać owadów karmowych, które ci uciekły i odnalazły się po paru dniach. Nie wiadomo, czym się w czasie nieobecności żywiły i z czym miały kontakt. Pokarm powinien zawsze pochodzić ze sprawdzonego źródła.
Uciekające jest lepsze
Karmienie gekona lamparciego może stanowić problem dla osób czujących wstręt do robaków. Nie dość, że jest to zdecydowanie ich podstawowy pokarm, to gekony lamparcie najczęściej muszą dostawać żywe owady. Bardzo często nie chcą ich po prostu jeść w żadnej innej formie. Co więcej, to, czy będziesz karmić swoje stadko gekonów karaczanami, świerszczami, czy szarańczą, nie zależy od ciebie, a od indywidualnych preferencji zwierzaków. Potrafią być bardzo wybredne! Co prawda dorosłe gekony nie muszą jeść codziennie, ale i tak opieka nad nimi wiąże się z trzymaniem również uciekającego robactwa.
Suplementacja
Podstawą prawidłowego żywienia gekona lamparciego jest także regularna suplementacja. Warto zainwestować w witaminy jak najlepszej jakości, co może przełożyć się na zdrowie, a nawet długość życia twojego zwierzaka. Pokarm przed podaniem należy posypywać suplementami.
W klatce każdego gekona powinny znaleźć się przynajmniej 3 miseczki. W jednej powinna być stale dostępna żywa karma, np. mączniki. Druga miseczka jest na świeżą wodę, a trzecia na wapń w proszku. Gekony chętnie same sobie wylizują taką postać suplementu.
Zdrowy czy chorowity?
Hodowlane gekony lamparcie wyraźnie różnią się odpornością na choroby od swoich dzikich kuzynów. Domowe gekony tygrysie są dość delikatnymi pupilami, które muszą mieć doskonałe warunki do życia. Wykazują podatność na następujące choroby i dolegliwości:
- problemy z wylinką;
- niedrożność układu pokarmowego;
- zakażenia pasożytami;
- kryptosporadioza, czyli nieulaczalna inwazja pierwotniaków.
Specjaliści od gekonów uważają, że dla zdrowotności powinno się je zachęcić do hibernowania. Niektórzy boją się jednak o swoich pupili, gdy są mniej aktywni i nie mogą się przekonać do takiej formy dbania o zdrowie.
Gdzie kupić i po ile?
Gekony lamparcie dostępne są zazwyczaj we wszystkich sklepach zoologicznych, w których są działy z gadami. Cena gekona zwykle waha się w zakresie od 100 do 200 zł. Rzadkie odmiany barwne gekonów mogą kosztować dużo więcej! Można je dostać na giełdach terrarystycznych lub w renomowanych hodowlach.
Lepiej nie sugerować się jedynie ceną, wybierając jaszczurkę, która ma być twoim pupilem na wiele lat. Wiedzę na temat tego, na co zwracać uwagę, szukając gekona lamparciego dla siebie, warto czerpać od miłośników jaszczurek, mających doświadczenie w hodowli.
Niektórzy miłośnicy tych gekonów uważają, że hodowla nastawiona na nietypowe ubarwienia przyczyniła się do dużej różnicy między gekonem lamparcim żyjącym na wolności, a tym hodowlanym. Przedstawiciele tego gatunku żyjący w domach są zdecydowanie bardziej podatni na różnego rodzaju choroby. Wymagają zatem większej wiedzy przy zakupie i staranniejszej opieki. Jeśli chcesz mieszkać z tym egzotycznym pupilem, poszukaj w okolicy miłośników gekonów oraz lekarza weterynarii mającego doświadczenie w leczeniu gadów.