Dzień Foki 2024 – kiedy jest?
Dzień Fokowatych obchodzi się przede wszystkim w każdym miejskim ZOO i w organizacjach ochrony zwierząt. Czasem zainteresują się nim też przedszkola i szkoły. Jednak czas, żeby dotarło do szerszego grona osób! Kiedy zatem jest Dzień Foki? To międzynarodowe święto przypada na 22 marca.
Dlaczego ustanowiono Dzień Foki?
Dzień Foki został ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem polowań na te zwierzęta i związane z nimi ryzyko wyginięcia. Są one bowiem wciąż zabijane dla pozyskania skóry i tłuszczu i okazują się całkiem bezradne w obliczu okrucieństwa ludzi.
Jak uczcić Dzień Fokowatych?
Warto w ten dzień udać się do lokalnego ZOO. Opiekunowie zwierząt z pewnością docenią przypływ środków na ich utrzymanie. W Dzień Foki często organizowane są tam też zbiórki pieniędzy na organizacje ratujące te wodne zwierzęta. Wiele tego typu ośrodków prowadzi również akcje edukacyjne dla osób w każdym wieku oraz warsztaty twórcze dla dzieci. Zapytaj w swoim najbliższym ogrodzie zoologicznym, jakie atrakcje są tam zaplanowane na Dzień Foki!
Foka – ciekawostki
Chcesz samodzielnie zgłębić swoją wiedzę o fokach? Oto kilka faktów o tych pięknych, morskich ssakach, które warto poznać przed ich świętem:
- Na świecie występuje aż 17 gatunków fokowatych, z czego 4 są zagrożone wyginięciem.
- Najmniejsze foki to nerpy, które osiągają 130 cm długości i ważą 110 kg.
- Największymi fokami są tzw. słonie morskie, czyli mirungi – ich samce mogą ważyć nawet 3000 kg, a wielkością nieraz przewyższają nawet ogromne morsy!
- Uchatka to nie podgatunek foki, lecz jej dalekie kuzynki. Te gatunki różnią się od siebie anatomią.
- Foka na lądzie porusza się w tempie zbliżonym do leniwca, czyli około 2 km/h. Natomiast pod wodą jest prawdziwą torpedą – osiąga prędkość 35 km/h, nurkuje na setki metrów i potrafi wstrzymać swój oddech prawie na pół godziny.
- Foki potrafią spać, dryfując na wodzie – w takiej sytuacji jedna półkula ich mózgu zawsze jest aktywna. Nie polecamy jednak jej naśladowania w Dzień Foki!
- Foki przyczyniają się do utrzymania równowagi w oceanach. Jedzą gatunki ryb, których w danym obszarze jest najwięcej lub te najłatwiej dostępne. Chętnie zjadają też ryby słabe, wychudzone i chore.