Małe dzieci mogą jeszcze nie wiedzieć, jak się pisze „chomik”, ale na pewno doskonale go znają. Czy ich hodowla też jest piękna jak z obrazka? Malutkie klatki pełne plastikowych tuneli i małych kołowrotków to niestety smutna rzeczywistość wielu chomików. Ze względu na niewielkie rozmiary często są traktowane jak maskotki lub zwierzęta dla dzieci. Tymczasem chomik to delikatny gryzoń o specyficznych wymaganiach, które warto spełnić, aby zapewnić mu pełen dobrostan. Wszystko o chomikach, co warto wiedzieć, znajdziesz w naszym tekście!
Podstawowe informacje o chomiku
Chomiki to gryzonie z rodziny chomikowatych. Do tej podrodziny zaliczamy kilka różnych gatunków. Są to:
- chomik syryjski;
- chomik stepowy;
- chomik bałkański;
- chomik chiński;
- chomik dżungarski;
- chomik Roborowskiego;
- chomik turecki.
Chomiki w niewoli i w naturze
W domach najczęściej pojawiają się duże chomiki syryjskie oraz malutkie dżungarki. Niektórzy hodują także chomiki Roborowskiego. Te zwierzaki występują jednak również w środowisku naturalnym. W Polsce można spotkać chomika europejskiego, który jest największym przedstawicielem tej podrodziny. To także gatunek zagrożony wyginięciem, do czego przyczyniają się między innymi wypuszczane samopas koty.
Chomiki – zwierzęta nocne. Tryb życia chomika
Osoby, które kupiły chomika pod wpływem impulsu, mogą uznać go za dosyć leniwe zwierzątko. To prawda, ponieważ te gryzonie przez cały dzień śpią. Nie jest to jednak kwestia lenistwa, ale naturalnego trybu życia. Chomiki są bowiem zwierzętami nocnymi.
Czy można budzić chomika w nocy?
Jeżeli planujesz przygarnąć takiego pupila, musisz przygotować się na to, że zwierzak będzie budził się w okolicach 18:00 – 20:00 i do rana harcował po swoim terrarium. Bardzo ważne jest to, aby nie budzić gryzonia, który śpi w swojej norce. Zaburzenie naturalnego dobowego rytmu może być niebezpieczne dla zdrowia i kondycji chomika.
Zalecane zabezpieczone wybiegi warto organizować tym małym gryzoniom właśnie przed wieczorem. Najlepiej zaplanuj to w momencie, kiedy masz trochę czasu, ale jednocześnie nie kładziesz się jeszcze spać.
Gdzie powinien mieszkać chomik?
Jakie lokum dla zwierzaka będzie odpowiednie? Zaznaczamy, że wszelkiego rodzaju małe plastikowe klateczki z ogromem kolorowych rur i tuneli możesz od razu skreślić ze swojej listy. A co zamiast tego?
Chomiki uwielbiają kopać. Drążą w ściółce tunele i norki, dlatego najlepszy będzie dla nich pojemnik, z którego nie wysypia się trociny. Hodowcy i miłośnicy tych zwierząt najczęściej polecają… akwaria! Dobrze sprawdzą się także przeszklone witryny. Można nasypać do nich sporo trocin bez ryzyka rozsypania ich poza obszar chomiczego mieszkania.
Czy chomik może mieszkać w klatce?
Oczywiście! Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zdecydować się na akwarium, jak najbardziej możesz wybrać klatkę. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda klatka nadaje się dla chomika. Przede wszystkim, trzeba poruszyć kwestię powierzchni. Zarówno klatka, jak i akwarium powinny mieć wymiary minimum:
- 100 × 50 dla chomika syryjskiego;
- 80 × 50 dla chomików karłowatych.
Dlaczego chomik musi mieć dużą klatkę?
Dlaczego tak dużo? Chomik jest malutkim zwierzakiem, dlatego wiele osób sądzi, że nie potrzebuje zbyt wiele miejsca. To absolutnie nieprawda! Chomiki w warunkach naturalnych to zwierzęta, które przemierzają w ciągu doby nawet kilkanaście kilometrów! Są niezwykle energiczne i pełne zapału do zwiedzania. W ich klatce powinno być dużo miejsca do biegania, kopania, gromadzenia zapasów, snu i zabawy.
Jeden czy dwa chomiki?
W przeciwieństwie do wielu innych gryzoni chomiki są samotnikami. Myśląc o ich przygarnięciu, trzeba bezwzględnie kierować się zasadą – jedna klatka, jeden chomik. To mocno terytorialne zwierzęta, które preferują samotność. Na dość małej powierzchni prędzej czy później dojdzie do walk, które w najlepszym wypadku skończą się bardzo poważnymi ranami.
Trzymając w jednej klatce jednego chomika, unikniesz zarówno walk, jak i niechcianych ciąż. Bezdomność wśród chomików jest bardzo poważnym problemem i nie należy jej pogłębiać.
Chomik – wybrać samca czy samicę?
Jeszcze przed zakupem gryzonia wiele osób zastanawia się, jaką płeć wybrać. U tych zwierząt dymorfizm płciowy jest na pierwszy rzut oka stosunkowo niewielki. Samce mają wprawdzie dość mocno widoczne jądra, jednak na pierwszy rzut oka trudno rozstrzygnąć, czy widzisz pana chomika, czy panią chomikową.
Skąd więc tak częste dylematy? Jako ludzie mamy tendencję do przypisywania określonym płciom konkretnych cech charakteru i odnosi się to także do zwierząt. O ile biologia faktycznie determinuje wiele cech wewnętrznych, o tyle w przypadku większości ssaków wcale nie ma ich tak dużo.
Stereotypy o chomikach i wpływie płci na zachowanie
W każdym razie na temat płci chomików utarło się wiele stereotypów. Pierwsze z brzegu to chociażby te:
- samce chomików karłowatych mają więcej energii niż samice;
- samice chomików są agresywne;
- samce chomików są spokojniejsze i łagodniejsze od samic.
Praktyka hodowli pokazuje, że wiele z tych przekonań (często niestety powielanych w fachowej literaturze) nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny. Jaka jest prawda?
Jeżeli chodzi o stosunek chomika do człowieka, wybór płci nie ma żadnego znaczenia. Niemal każdego zwierzaka da się w jakimś stopniu oswoić, jeżeli będzie miał zapewnione dobre warunki.
Dwie samiczki – czy to ma sens?
Często można spotkać się z przekonaniem, że po samiczki lepiej sięgnąć wtedy, kiedy chcesz mieć w klatce więcej niż dwa gryzonie. Zwierzaki trzeba jednak trzymać tylko pojedynczo. Niezależnie od tego, jakiej są płci, mogą wywiązać się między nimi walki, które doprowadzą do groźnych ran a nawet śmierci.
Chomik – co je i jak go żywić?
Chomiki w naturze są zwierzętami wszystkożernymi. Ich dieta może minimalnym stopniu różnić się proporcjami w obrębie danego gatunku. Można jednak przedstawić ją w skrócie w następujący sposób:
- ziarna;
- zioła;
- trawy;
- owoce;
- warzywa;
- białko (najczęściej owady).
Czy wszystkożerca może jeść wszystko?
Chomik to zwierzę wszystkożerne. Niestety, wiele osób bierze to stwierdzenie zbyt dosłownie. Ten mały gryzoń w żadnym wypadku nie powinien jeść tego, co akurat przypadkowo znalazło się w twojej lodówce. Chomikowi szkodzą przede wszystkim:
- cebula;
- czosnek;
- produkty solone;
- produkty zawierające cukier kuchenny;
- przyprawy;
- tłuste mięso;
- wysoko przetworzone produkty.
Poczęstowanie gryzonia parówką lub czekoladą z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do jego śmierci. Zwierzę nie wie, co jest dla niego szkodliwe. W tym względzie to ty musisz myśleć za pupila i ponosisz za niego odpowiedzialność.
Czym karmić chomika?
W niewoli musisz jak najbardziej wiernie odtworzyć naturalną dietę chomika. Celuj więc w dobrej jakości mieszanki karmowe, które dostosowane są do potrzeb żywieniowych tego gryzonia. Tanie karmy marketowe, które składają się przede wszystkim z ziaren słonecznika, lepiej zostawić na sklepowej półce.
Dobre karmy dla chomika mają odpowiednie proporcje ziaren, ziół, suszonych warzyw i białka zwierzęcego. Chomiczki przepadają za suszonymi larwami mącznika, dlatego warto mieć je zawsze w domu.
Czy można przygotowywać karmę dla chomików samodzielnie?
Dietę możesz urozmaicić świeżymi warzywami i owocami, jednak powinny być podawane w bardzo ograniczonej ilości.
Niektóre osoby same tworzą własne mieszanki dla chomików. Nie zalecamy jednak robienia tego na własną rękę, jeżeli nie masz bardzo dokładnej wiedzy na temat potrzeb gatunkowych zwierzęcia.
Jakie kółko dla chomika?
Kółko to niezbędny element wyposażenia klatki. Te malutkie gryzonie w swoim naturalnym środowisku spędzają mnóstwo czasu na wędrówkach. W ciągu jednej nocy maleńki chomiczek pokonuje nawet kilkanaście kilometrów! Potrzeba ruchu nie znika w warunkach hodowlanych i kołowrotek jest potrzebny każdemu chomikowi.
Jakie kółko wybrać?
- Musi być dostosowane wielkością do chomiczego gatunku. Zwierzak musi mieć też możliwość wyprostowania kręgosłupa w momencie, kiedy znajduje się w środku kołowrotka. W przeciwnym wypadku jest narażony na urazy i zwyrodnienia.
- Największe chomiki syryjskie będą potrzebowały kołowrotka o średnicy przynajmniej 28 centymetrów.
- Wybieraj tylko takie, które mają jednolitą bieżnię. Tanie modele plastikowych kołowrotków wykonane są z pręcików, w które często wkręcają się chomicze łapki. Taki uraz może skończyć się śmiercią, ponieważ gryzoń instynktownie odgryzie zaklinowaną kończynę.
Chomik domowy – jaka ściółka?
Kwestia ściółki w chomiczym lokum także jest bardzo istotna. Zanim wybierzesz się do sklepu, weź pod uwagę, że te zwierzęta w naturze bardzo dużo kopią. Chomiki drążą skomplikowane systemy tuneli, które prowadzą do ich sypialni, spiżarni i innych komnat.
Optymalnym rozwiązaniem będzie zatem materiał, w którym zwierzak może odtworzyć to naturalne zachowanie w warunkach hodowlanych. Najlepiej sprawdzą się dobrej jakości odpylone trociny. Ważne jest to, aby w klatce lub akwarium znalazło się ich dosyć dużo. Warstwa ściółki powinna mieć przynajmniej 20 centymetrów grubości.
Jakiego chomika wybrać?
Najpopularniejsze gatunki chomików, które są pupilami w domach, to:
- chomik syryjski;
- chomik dżungarski;
- chomik Roborowskiego;
- chomik Campbella;
- chomik chiński.
Chomik syryjski
Zdecydowanie najczęściej w domowych hodowlach pojawia się chomik syryjski. Na tle innych wymienionych gatunków jest zdecydowanie największy. Słynie także z sympatycznego usposobienia i łatwości w oswajaniu się. Ze względu na wielkość wymaga jednak zdecydowanie największego lokum i dużego kołowrotka.
Chomiki karłowate
Jeżeli masz nieco mniej miejsca, możesz zdecydować się na chomika karłowatego. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się dżungarki, które są bardzo małe, ale również dość chętnie się oswajają. Podobne do nich fizycznie (chociaż bardziej niezależne z natury) chomiki Campbella są niestety trudniejsze do dostania. Tak samo jest z chomikami chińskimi, które bardzo trudno kupić w taki sposób, aby przy okazji nie wspierać pseudohodowli.
Chomiki Roborowskiego
Zdecydowanie najmniejszy w tej grupie jest chomik Roborowskiego. Długość jego ciała zazwyczaj nie przekracza 5 centymetrów. To sympatyczny zwierzak, który wyróżnia się jaśniejszymi plamkami nad okiem, które można porównać do bardzo wyraźnych brwi.
Chomik – podsumowanie
Chomiki to jedne z najpopularniejszych zwierzątek domowych. Trzeba jednak pamiętać, że wymagania gryzonia są niewspółmierne do rozmiarów ciała. Zwierzęta zamykane w malutkich i niedostosowanych do ich potrzeb klatkach żyją w permanentnym stresie, szybciej umierają i mogą zapadać na choroby psychiczne. Te ostatnie są porównywalne do syndromów, których doświadczają więźniowie przetrzymywani przez długi czas w klaustrofobicznych celach.
Jeżeli chcesz zostać opiekunem chomika, masz do wyboru wiele gatunków i wariantów kolorystycznych. Najważniejsze jest jednak to, aby zapewnić zwierzakowi dużo miejsca, kołowrotek do biegania i dbać o zbilansowaną dietę. Konieczny jest także dostęp do weterynarza zajmującego się gryzoniami.