Zapamiętaj!
- Pasożyty zewnętrzne u chomika to roztocza, pchły, świerzbowce.
- Objawem jest uporczywy świąd, drapanie, zmiany skórne.
- Leczeniem powinien zająć się weterynarz.
- W terapii stosuje się odpowiednie środki np. roztoczobójcze.
- Leczenie obejmuje również czyszczenie i dezynfekcję klatki gryzonia.
Pasożyty zewnętrzne u chomika – rodzaje
Pasożyty zewnętrzne u chomika, czyli ektopasożyty to organizmy bytujące na skórze, zazwyczaj żywiące się krwią. Zazwyczaj właściciele nabywają zwierzaki już zarażone. Chomik może też zarazić się nimi od innych zwierzaków domowych. Do najczęściej spotykanych pasożytów zewnętrznych atakujących te małe gryzonie należą:
- pchły i wszy;
- roztocza;
- świerzbowce;
- nużeńce.
Choroby skóry wywoływane przez pasożyty zewnętrzne są dość często spotykane u chomików. Główne przyczyny ich występowania to:
- zanieczyszczona ściółka;
- zanieczyszczona karma jak siano, susz roślinny, ziarno;
- źle zbilansowana dieta;
- silny stres;
- zaawansowany wiek gryzonia;
- kontakt z innymi zwierzętami.
Niekiedy zakażenie, dotąd nie dające objawów, ujawnia się, np. podczas ciąży.
Pasożyty zewnętrzne – objawy
Po czym poznać, że chomika zaatakowały pasożyty zewnętrzne? Podstawowym objawem jest świąd, który doprowadza do drapania, a w rezultacie do powstawania np. przeczosów. Chomik może być rozdrażniony, nerwowy, czasem staje się agresywny, innym razem lękliwy. Zmiana zachowania jest najczęściej bardzo wyraźnie zauważalna.
Chomiki cierpią na stany zapalne skóry objawiające się krostami, ranami, pęcherzami i strupami powstałymi na skutek ciągłego drapania. Zwierzątko może również łysieć miejscowo lub na całym ciele. Właściciel obserwuje pogorszenie kondycji sierści, która staje się matowa. W niektórych przypadkach chomiki zaczynają potrząsać i trzepać uszami, niekiedy piszczą z bólu. Zaatakowany pasożytami chomik może stracić apetyt, odmawiać jedzenia, co prowadzi do osłabnięcia zwierzaka.
Pasożyty zewnętrzne – jak rozpoznać?
Jeśli zauważysz, że twój pupil ma pasożyty lub podejrzewasz, że może mieć, udaj się do weterynarza. Konieczne jest wykonanie badań, np. zebranie zeskrobiny ze skóry lub analiza sierści. Roztocza u chomika można potwierdzić na podstawie badania pod mikroskopem. Oczywiście ważnym elementem diagnostyki jest obserwacja objawów – zachowania gryzonia, zmian skórnych.
Pasożyty zewnętrzne – jak leczyć?
Pasożyty zewnętrzne u chomika wymagają leczenia u weterynarza. Najczęściej zalecane są preparaty owado- lub roztoczobójcze stosowane w formie kropli, oprysków, kąpieli. Niekiedy lekarz może zaordynować leki doustne.
Konieczne jest także oczyszczenie i zdezynfekowanie klatki i wszystkich akcesoriów. Po dokładnym umyciu wodą z mydłem stosuje się specjalne preparaty zalecone przez lekarza. Chomika można wprowadzić do klatki, która jest czysta i wysuszona.
Chore zwierzę należy odizolować od innych. Zapewnić mu spokój i zadbać o jego dietę. Osłabiony organizm wymaga wzmocnienia. Leczenie należy prowadzić pod okiem lekarza.
Pasożyty zewnętrzne u chomika wymagają diagnostyki i zastosowania odpowiednich preparatów. Niepokojące objawy powinny być powodem do jak najszybszej interwencji lekarskiej.